Klasa IV z wychowawcą uczestniczyła w edukacyjnej wyprawie do Rzeszowa, podczas której znalazły się same atrakcje.
1. „W sercu miasta”– wędrówka po rzeszowskim rynku – „Podziemna Trasa Turystyczna”, studnia miejska-ratusz obecnie siedziba władz miejskich, kamieniczki z okresu XV-XIX w., pomnik Tadeusza Kościuszki, naczelnika powstania 1794r.
2. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli:
– „Tradycje świąteczne w naszym regionie” – ciekawa lekcja historii;
– warsztaty „Świąteczne ozdoby wielkanocne według własnych projektów”;
– „Bernardyni – zgodnie z regułą”, zwiedzenie ekspozycji prezentującej aspekty życia zakonnego za furtą klasztorną, historię zakonu na terenie miasta Rzeszowa oraz wota i pamiątki związane z kultem Matki Boskiej Rzeszowskiej. Wyjątkowe zaciekawienie uczniów wzbudziły eksponaty o bezcennej wartości, czyli sukienki, wota i korony Matki Bożej Rzeszowskiej oraz unikat z XVIII w. obraz pt. „Taniec Śmierci”, pochodzący z Klasztoru Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Św. Annie.
– obejrzenie galerii rzeźb Antoniego Rząsy urodzonego w Futomie koło Rzeszowa, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych.
3. Zajęcia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania – wizyta w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej:
– warsztaty „Podróże po państwach Unii Europejskiej”: poznanie państw Unii, jej symbolika, quiz „Unia Europejska bez tajemnic” i gra edukacyjna;
– zwiedzanie ciekawych miejsc uczelni wyższej.
Polska – Europa – Świat – relacja zdjęciowa Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie
http://www.rodm-rzeszow.pl/galeria,Polska-â-Europa-â-Swiat-relacja-zdjeciowa-.html
Na podsumowanie naprawdę udanej wyprawy, wspólny posiłek i gra w bilard. To dzień, w którym wiele się działo, bo było radośnie, ciekawie i edukacyjnie. Wartością dodaną klasowej wyprawy wspierającej podstawę programową to poznanie i integracja we wspólnym działaniu, tak bardzo ważna i potrzebna młodym ludziom na dziś i na przyszłe życie.