/ marzec 17, 2014/ Dla ucznia

Tak … wiemy to dobrze. Internet to cudowne medium! Daje możliwość nieogrniczonego prawie dosępu do informacji, rozwijania zainteresowań, kontaktowania sie ze znajomymi, robienia zakupów, sluchania muzyki, ogladania filmów, gry on-line …. itp itd … ALE niesie też zagrożenia, o których nie można zapominać.

Aby być bezpiecznym w sieci:

1. Nie podawaj swoich danych!

Nigdzie nie udostępniaj imienia, nazwiska, adresu, danych szkoły, numeru telefonu i innych prywatnych danych. Zarówno gdy wymaga tego strona, jak i gdy ktoś Cie o nie spyta (ewentualnie możesz skonsultować to z rodzicami). W internecie posługuj się wymyślonym loginem i hasłem. Nie wpisuj hasła na żadnych niezaufanych stronach. Nie podawaj go nikomu poza najbliższymi (o ile zechcesz). Nie zapisuj go w komputerze.

 2. Nie ufaj internautom!

Nie wierz osobom poznanym w internecie. Mogą być tymi za, za kogo się podają, ale równie dobrze mogą coś mówić, by zdobić  Ci krzywdę. Jest bardzo wiele takich przypadków, a ludzie rzadko  bezinteresownie zaczepiają w inernecie nieznajome dzieci. Nie opowiadaj im o sobie, nie podawaj żadnych danych. Nie umawiaj się z nikim poznanym w internecie. O jakiejkolwiek takiej próbie lub chęci powiadom rodziców.

3. Zabezpiecz komputer!

Zadbaj o odpowiedni program antywirusowy i firewall (program chroniący przed dostępem do komputera przez internet).

4. Informuj bliskich!

Gdy zauważysz na swoim komputerze cokolwiek niepokojącego, ktoś będzie Cię zaczepiał, nie będziesz pewien jakiejś strony lub napotkasz jakikolwiek inny internetowy problem, natychmiast poinformuj o tym rodziców lub innych bliskich Ci dorosłych.

 5. Z internetu nic nie znika!

Pamiętaj, że nie możesz kontrolować dalszego losu raz przesłanych do internetu treści, nawet jeżeli dotyczą osobiście Ciebie. Zdjęcia, dane, rozmowy, filmy, dokumenty i nagrania są zapisywane na różnych serwerach, do których nie będziesz miał dsotępu. Dbaj więc o swoją prywatność. Pomijając nawet przestępstwa, jakich ktoś może dokonać, mając takie informacje, pomyśl, czy chciałbyś, by wszyscy mieli dostęp do Twoich prywatnych zdjęć i wiadomości.

 6. Uwaga na portale społecznościowe

Portale społecznościowe (facebook, instagram, twitter, fotka, nasza klasa, google+, itp.) mimo profesjonalnego wyglądu i wielkiego zasięgu, również nie są bezpieczne. Przede wszystkim przesłane na nie treści będą na zawsze na zagraniczych serwerach i nie będziesz już w stanie ich usunąć. Nie wiesz, czy za 30 lat ktoś nie znajdzie Twojego zdjęcia lub informacji, które chciałbyś ukryć. Nie wiesz też, kto ma dostęp do Twoich danych i rozmów. Na tego typu portalach przede wszystkim należy zadbać o prywatność. Ogranicz widoczność Twojego profilu do wąskiego grona naprawdę bliskich znajomych. Nie klikaj w podejrzane linki i aplikacje, wgrywające Ci np. wirusy. Nie łącz swojego profilu z przypadkowymi stronami. Pamiętaj, by nikomu poza najbliższymi osobami (np. rodziną) nie podawać swoich haseł. Nie zapisuj ich cyfrowo, najwyżej na schowanej kartce.