/ marzec 25, 2014/ Aktualności

 

W marcu w bibliotece szkolnej jest prezentowana wystawa w ramach cyklicznych Spotkań z ciekawymi… ludźmi, opowieściami, zdarzeniami, pasjami… Tym razem społeczność szkolna ma okazję obejrzeć modele budowli wykonane przez przyjaciela szkoły, pasjonata modelarstwa, inżyniera Adama Gargasa.

 

Na ekspozycji kartonowych modeli prezentowane są budowle sakralne i zabytki architektury:

  • Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny w Barcelonie – początek budowy 1882r.
  • Cerkiew św. Mikołaja w Suzdalu z 1766r.
  • Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Kiży z 1714r. (Pogost w Kiży)
  • Cerkiew św. Jura w Drohobyczu z przełomu XV i XVI wieku

Ten miniaturowy świat wspaniałych budowli jest ciekawym spotkaniem z historią prezentowanych zabytków, ich twórców i geografią miejsc. Jest interesującym wskazaniem bardzo pozytywnych pasji, pobudzających wyobraźnię,  powiązanych z kształtowaniem umiejętności poznawczych i koncentracji oraz zdolności manualnych. Ważną cechą przy twórczych pracach z makietami jest planowanie działań i cierpliwość. Staranność i dokładność podczas tworzenia modeli i makiet jest niezbędna, a te cechy pozytywnie kształtują charakter młodego człowieka.

Obraz całości bibliotecznej wystawy w Dąbrowicy kształtuje się jasny i prosty. Warto ją obejrzeć, bo te małe „cuda” są w stanie zaciekawić i zadziwić wszystkich – małych i dużych.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy serdeczne słowa podziękowań kieruje do pana Adama Gargasa, twórcy miniaturowego „Świata w kartonie ukrytego” za możliwość obejrzenia wyjątkowej wystawy w naszej bibliotece.