/ listopad 15, 2019/ Aktualności

Czy jesień to dobry czas na wycieczkę? Oczywiście że tak! W słoneczny poranek 15 listopada uczniowie naszej szkoły z klas 4 – 8 wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Sanoka i Krosna.

Wycieczka składała się z dwóch części. Pierwszym celem naszej wyprawy było Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Zwiedzanie tego największego skansenu w Polsce było bardzo ciekawe. Przez dwie godziny poruszaliśmy się wśród dawnych chat i zagród, po drodze odwiedzając kościół, cerkiew a także siedzibę kowala i szkołę. Uczniów bardzo zainteresował rynek galicyjski, gdzie mieli okazję zobaczyć między innymi: sklep kolonialny, aptekę, punkty usługowe – zegarmistrza i fryzjera a także urzędy. Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem słuchali przewodnika i jego opowieści o życiu mieszkańców naszego regionu w dawnych czasach.

Po obiedzie wycieczkowicze udali się do kolejnego celu naszej podróży – do Centrum Dziedzictwa Szkła. Krosno jest miastem, które od dziesięcioleci słynie w Europie i na świecie z produkcji pięknego szkła. CDS to bardzo ciekawe miejsce, gdzie nasi uczniowie mogli zobaczyć wszystkie etapy powstawania szklanych przedmiotów. Pierwszą atrakcją był pokaz w którym hutnicy zaprezentowali jak powstaje szkło i w jaki sposób formuje się konkretne przedmioty. Co odważniejsi mieli nawet okazję spróbować pracy hutnika, przy wydmuchiwaniu szkła, a każdy z uczniów wybił dla siebie pamiątkowy szklany medal. W dalszej części wycieczki uczestnicy poznawali kolejne etapy obróbki szkła: formowanie, szlifowanie, ozdabianie i malowanie. Zwieńczeniem wizyty w CDS były warsztaty malowania na szkle oraz zakup szklanych pamiątek.

Organizatorzy wycieczki składają podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.