/ listopad 15, 2019/ Aktualności, Lekcje z pasją

15 listopada 2019 r. dzieci z oddziału 4-5-latków wybrały się do Urzędu Gminy Kuryłówka na spotkanie z Panią Wójt, Agnieszką Wyszyńską. Pani wójt, pomimo wielu obowiązków, zaprosiła nas do swojego gabinetu aby z nami porozmawiać.

Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w miejscu czyli pokoju, w którym zapadają najważniejsze decyzje w gminie, a wójt jest odpowiedzialny za różne projekty, finansuje ważne przedsięwzięcia, a także odpowiada za czystość w gminie, czyli też za wywożenie śmieci. Na zakończenie wizyty pani Wójt obdarowała dzieci cukierkami i długopisami a my wręczyliśmy jej kolorową kartkę z podziękowaniami za tak miłe spotkanie.

Wizyta w Urzędzie Gminy okazała się niezwykłą lekcją z edukacji regionalnej. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości i doświadczenia o nowe fakty. Przede wszystkim jednak poznaliśmy gospodarza naszej gminy jako osobę otwartą na propozycje dzieci, którą cechuje pogoda ducha i duży optymizm.

W ramach wycieczki odwiedziliśmy również OSP, Urząd Pocztowy, aptekę oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Kuryłówce.

Bardzo duże wrażenie zrobił na przedszkolakach wóz strażacki, który wjechał na plac przed budynek OSP, który zaprezentowali strażacy. Dzieci mogły dotknąć i potrzymać niektóre elementy wozu, takie jak: wąż, nożyce, gaśnica, hełm. Wychowankom szczególnie spodobała się prezentacja węża strażackiego, który używany jest w akcjach pożarowych. Każdy chętny przedszkolak mógł włożyć na głowę prawdziwy hełm strażacki. Ponadto przedszkolaki mogły wejść do wozu strażackiego, zobaczyć jak wygląda on w środku. Strażacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci, a szczególnie  interesowało ich się jak zostać strażakiem.  Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Na tym spotkaniu dowiedzieliśmy się jak zachować się w trudnych sytuacjach, utrwaliliśmy numery alarmowe i przy okazji świetnie się bawiliśmy.

Podczas wizyty w aptece  dzieci miały wyjątkową okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Pani farmaceutka wytłumaczyła, co to jest recepta, jak ją można realizować i kto może kupować leki. Przedszkolaki dowiedziały się również, że zostanie farmaceutą to długa i ciężka droga, a praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna. Dzieci zobaczyły różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry,   które pomagają im w walce z chorobą. Wśród różnych lekarstw znalazły swoje ulubione witaminki i te lekarstwa, które kiedyś zażywały.  Dzieci  zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne. Pani farmaceutka podczas miłej pogadanki   przypomniała wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, oraz , że lekarstwa możemy brać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Na koniec wizyty dzieci otrzymały słodkie witaminowe lizaczki, same również wręczyły paniom drobne podziękowania. Wszystko było dla nich nowe, ciekawe dlatego z  zainteresowaniem obserwowały, słuchały wzbogacając wiedzę na temat pracy farmaceuty.

Nasze małe przedszkolaki podczas wizyty w Urzędzie Pocztowym mogły przyjrzeć się z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, ekspresowe, lotnicze, kartki, telegramy; wzbogaciły słownictwo w zwroty: awizo, przesyłka, rozmowa telefoniczna

Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie wśród najmłodszych zainteresowań czytelniczych. W ramach naszej akcji „Czwartkowe spotkania z książką” dzieci odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Kuryłówce. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w tym nowym, tak magicznym miejscu pełnym książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami – najbardziej zainteresowały je regały z kolorowymi książeczkami dla najmłodszych. Pani bibliotekarka przeczytała przedszkolakom dwie bajki, które wysłuchały z wielkim przejęciem.. Wiele z nich obiecało zapisać się do biblioteki. Na zakończenie dostaliśmy słodki upominek. Dziękujemy za miłe spotkanie!