/ marzec 30, 2023/ Aktualności

Poezja skłania do refleksji, pozwala widzieć i wiedzieć więcej, czyni życie piękniejszym, wymaga od czytelnika uwagi i empatii. Dlatego celem światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji.

W związku z tym na lekcjach j. polskiego uczniowie klas IV-VIII czytali, analizowali i interpretowali wybrane utwory poetyckie, rozpoznawali środki artystyczne, wsłuchiwali się w poezję śpiewaną, która w zamierzeniu twórców nie była przeznaczona do śpiewu. Podejmowali próby układania wierszy graficznych.

Dla uczniów klas I – III został zorganizowany Szkolny Konkurs Recytatorski „Wiosna w poezji”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci poezją, rozwijanie wrażliwości na piękno języka oraz umiejętności operowania słowem i głosem. Występ przed publicznością wzbudził wiele emocji. Było wiosennie, poetycko, zabawnie i wzruszająco.

Jury konkursowe w składzie: Pani Ilona Rodecka – bibliotekarz GBP w Kuryłówce Filia Dąbrowica, Pani Joanna Serkiz – dyrektor SP w Dąbrowicy, Pani Halina Kycia – nauczyciel j. polskiego, po długiej i wnikliwej debacie wyłoniło laureatów.

Wyniki konkursu:

  • I miejsce – Emilia Mierucka kl. II
  • II miejsce – Emilia Kubaj kl. II
  • III miejsce – Wiktoria Ćwikła – kl. III

Wyróżnienia:

  • Zuzanna Szpetnar – kl. III
  • Mikołaj Rusinek – kl. I