/ czerwiec 23, 2022/ Aktualności

20 maja uczniowie klas 0-3 wybrali się na spektakl pt. „Lokomotywa Pana Tuwima”. Organizatorem był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Głównymi bohaterami spektaklu była rodzinka Tralalińskich.

Rodzina chciała wyjechać na wakacje, ale spóźniła się na pociąg . Niezwykła lokomotywa zabrała wszystkich uczniów w podróż do wierszy Juliana Tuwima między innymi takich jak: „O Panu Tralalińskim”, „Rzepka”, „Ptasie radio”, „Dyzio marzyciel”, „Okulary”, „Słoń Trąbalski”, „Abecadło”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”.

Wizyty w teatrze wspaniale rozwijają kreatywność, a do tego są doskonałą okazją do wprowadzenia uczniów w świat sztuki oraz rozwijania kompetencji społecznych.

Dnia 1 czerwca br. uczniowie z klas 1- 3 pod opieką wychowawców i nauczycieli: Pani Lucyny Pietrychy, Pani Ewy Sęk, Pani Zofii Frączek-Skwara, Pana Janusza Pęcaka i Pani Katarzyny Lipińskiej wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo–ogrodowego w Łańcucie. Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku.

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili nie tylko zamek, ale także stajnię i wozownię. Najwartościowszymi ruchomościami zgromadzonymi w Wozowni zamkowej jest bezcenna kolekcja pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Strona internetowa muzeum w Łańcucie oferuje także wirtualne zwiedzanie niektórych  wystaw oraz wirtualny spacer po zamku (https://www.zamek-lancut.pl/wirtualne-muzeum).

Zwiedzanie pałacu zajęło około godziny, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień. Uczniowie obejrzeli portrety mieszkańców pałacu.

Po zwiedzeniu muzeum uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do Leżajska na plac zabaw w ogródku Jordanowskim. Szczególną popularnością cieszyła się „tyrolka” oraz siłownia na powietrzu.

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

K.L.