/ maj 14, 2020/ Aktualności, Biblioteka

Dziś zapraszam w podróż dookoła świata. Pod poniższym linkiem znajdziecie 60 budowli z całego świata, które warto zobaczyć. Może zaplanujecie podróż do jednej z nich? A jeśli nie, proponuję zwiedzanie wirtualne.

60 budowli, które możesz odwiedzić wirtualnie, bez wychodzenia z domu >>>

Dookoła świata, a może dookoła historii?

O historii książki już było, o historii pisma jeszcze nie, a o tym mogę mówić godzinami. Przygotowałam Wam jednak tylko namiastkę informacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, pod obrazkami umieściłam linki do tekstów źródłowych. Klikajcie i poznawajcie fascynującą historię – warto wiedzieć, jak to całe nasze nauczanie się zaczęło.

  1. Pierwsze znane nam pismo to malowidła naskalne. Najbardziej znane miejsce, w którym te malowidła się znajdują to grota w Lasceaux.

Więcej informacji o grocie z Lascaux znajdziecie TUTAJ >>>

  1. Dość dziwnym i starym rodzajem zapisywania informacji było pismo węzełkowe Inkówkipu. Kipu (Quipu) składało się z poprzecznego sznurka do którego były przywiązywane sznurki o rożnych kolorach oraz długości.

Więcej o piśmie Kipu >>>

  1. Pismo klinowe, które stworzyli najprawdopodobniej mieszkańcy Mezopotamii, Sumerowie około piątego tysiąclecia p.n.e.

Więcej o piśmie klinowym >>>

  1. Chińskie pismo znane jest od trzeciego tysiąclecia p.n.e.

Więcej o piśmie chińskim >>>

  1. Hieroglify. System pisma hieroglificznego ukształtował się w III tysiącleciu p.n.e. W języku greckim znaczy on tyle co „rzeźbione święte znaki” (hierósświęty), ponieważ na początku służyły wyłącznie do zapisywania tekstów religijnych.

O potędze egipskich hieroglifów >>>

  1. Alfabet grecki, fenicki, pierwszy na świecie, powstał ok. 2 tys. lat p.n.e., nie posiadał samogłosek.

O piśmie greckim >>>

  1. Alfabet łaciński ok. VIII w p.n.e. alfabet grecki poznali Rzymianie, a właściwie zamieszkujący wówczas Rzym Latynowie, stąd nazwa alfabet łaciński. Późniejsi Rzymianie przystosowali litery alfabetu greckiego (w zachodniej odmianie) do dźwięków swojej mowy i tak powstało pismo łacińskie. Czy wiecie, że właśnie MY posługujemy się alfabetem łacińskim!

Alfabet polski powstał na przełomie XIII/XIV w. Przez lata, nasz język również się zmieniał. W końcu do alfabetu łacińskiego dodano następujące litery: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Alfabet łaciński – najważniejsze fakty >>>

 

W dzisiejszym świecie funkcjonuje również pismo Braille’a, język migowy, alfabet Morse’a i kod flagowy. Stworzono również języki sztuczne, z czego najbardziej znany jest esperanto.

 

A TERAZ HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO I…

I ostatnie zadanie. Powtórka przyda się szczególnie ósmoklasistom. Spróbujcie odgadnąć tytuły lektur obowiązkowych.

 

Joanna Serkiz