/ październik 16, 2019/ Aktualności

16 października sześciolatki ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy wybrały się na wycieczkę do Kuryłówki. Podczas wycieczki miały okazję odwiedzić: OSP, URZĄD POCZTOWY, APTEKĘ I BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W KURYŁÓWCE.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie remizy strażackiej. Dzieci przywitali strażacy, którzy czekali by pokazać dzieciom, na czym polega ich praca. Przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska wozy strażackie. Zaprezentowano sprzęt pożarniczy, sprzęt ratownictwa drogowego oraz odzież używaną w czasie akcji. Sześciolatki miały okazję przymierzyć hełm strażacki, oraz usiąść wewnątrz wozu strażackiego i poczuć się jak prawdziwy strażak.

Uświadomiono dzieciom, iż strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków drogowych oraz do udzielania pomocy np. zwierzętom. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Utrwalone też zostały numery alarmowe – 998 i 112, które każde dziecko znać powinno.

Następnie wybrały się także na wycieczkę do pobliskiej apteki. Dzieci podczas wizyty miały okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele interesujących rzeczy. Pani farmaceutka pokazała dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry,   które pomagają im w walce z chorobą, opowiedziała także o jej pracy. Zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że większość przedszkolaków potrafiło odczytać nawet długie nazwy leków. Pani farmaceutka przypomniała wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, oraz  że lekarstwa możemy brać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pani farmaceutki. Na koniec Pani poczęstowała dzieci pysznymi  witaminowymi lizakami.

W ramach obchodzonego ostatnio „Dnia Poczty Polskiej” oraz zbliżającego się „Dnia Listonosza” nasze przedszkolaki odwiedziły Urząd Pocztowy, aby przyjrzeć się mu z bliska i utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenie poczty, mogły zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dzieci poznały różne rodzaje listów: zwykłe, polecone, kartki.

Na zakończenie dzieci zaproszone przez Panią Bibliotekarkę zwiedziły bibliotekę oraz wysłuchały czytanej przez nią bajki.

Dzieci były zachwycone i ochoczo pozowały do pamiątkowych zdjęć. Wizyta zarówno w remizie strażackiej, na poczcie, aptece czy w bibliotece bardzo się im podobała, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w ich pamięci.

Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie.