/ wrzesień 3, 2017/ Aktualności

Tradycji stało się zadość, a dobre tradycje należy pielęgnować, dlatego Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Dąbrowicy po raz kolejny wzięły udział w Narodowym Czytaniu zainicjowanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a kontynuowanym przez obecną parę prezydencką. Podstawowym celem tej ogólnopolskiej kampanii jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

            W tym roku w internetowym głosowaniu zwyciężyło Wesele Stanisława Wyspiańskiego, które 2 września 2017 roku zabrzmiało w budynku Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy. W specjalnie przygotowanej sali przy biesiadnym stole spotkali się uczestnicy Narodowego Czytania: Panna Młoda (Małgorzata Gajewska) i Pan Młody (Maciej Dynowiec) wraz z innymi literackimi postaciami. W czytelniczej biesiadzie weselnej uczestniczyli zaproszeni goście: pani Małgorzata Leja – dyrektor GZOS w Kuryłówce, pani Anna Bienias – główna księgowa GZOS w Kuryłówce, pani Sylwia Dynowiec opiekun świetlicy środowiskowej w Dąbrowicy, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie obu szkół.

            Panie Jadwiga Stopyra dyrektor Szkoły Podstawowej i Lucyna Pietrycha – dyrektor Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy przywitały zaproszonych gości oraz zapoznały zgromadzonych z główną ideą przedsięwzięcia, którą jest pielęgnowanie historii polskiej literatury.

            Inauguracji tegorocznej edycji Narodowego Czytania, również tradycyjnie, dokonała pani Małgorzata Leja. Pani Dyrektor (w tematycznie przygotowanym kostiumie) zachęcała do czytania oraz poznawania bogactwa polskiej literatury, a następnie odczytała przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

            W wyjątkowy świat literatury wprowadziła zebranych Izabela Kycia uczennica klasy III, która zaprezentowała wiersz Stanisława Wyspiańskiego Niech nikt nad grobem mi nie płacze. Utwór, który można potraktować jako swoisty testament dramatopisarza, stał się preludium do szkolnej akcji Narodowego Czytania. Zgodnie z sugestiami autora:

Lecz zawołajcie mnie z powrotem

Tą mową moją własną.

uczestnicy akcji przystąpili do odczytywania dramatu z podziałem na role. Spotkaniu z ponadczasowym humorem i kunsztem pisarskim autora Wesela towarzyszyła serdeczna atmosfera. Czytający tak dobrze wcielili się w swe role, że naśladując język mieszkańców Bronowic stylizowany na gwarę podkrakowskiej wsi, niejednokrotnie wywoływali uśmiech na twarzach zebranych. W związku z tym, że odbiorcami czytania była m.in. młodzież, poszczególne akty Wesela przeplatano informacjami na temat treści i problematyki utworu.

            Oprócz czytania, dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennice klasy VII, uczestnicy kampanii mogli zapoznać się z biografią i wszechstronną twórczością Stanisława Wyspiańskiego, a także źródłami jego artystycznych inspiracji. Szkolną akcję Narodowego Czytania koordynowała polonistka pani Halina Kycia.

            Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek Stanisława Wyspiańskiego przygotowana przez nauczyciela bibliotekarza, zaś jedną z atrakcji był konkurs plastyczny ph. „Państwo Młodzi z Wesela Wyspiańskiego”.

            Na zakończenie pani Jadwiga Stopyra dyrektor Szkoły Podstawowej dziękowała wszystkim za udział w tak ważnym przedsięwzięciu, zwracając uwagę na jego wielką wartość wychowawczą i edukacyjną.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą interpretację dramatu, zaś szczególne słowa podziękowania kierujemy na ręce pana Leszka Połcia – dyrektora GOK w Kuryłówce za udostępnienie kostiumów, które uatrakcyjniły szkolną akcję Narodowego Czytania.

 {gallery}nar_czyt_2017{/gallery}