/ lipiec 3, 2017/ Aktualności

W dniach 6 – 7 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy pod opieką nauczycieli pani Justyny Serafin i pana Krzysztofa Leja udali się na wycieczkę szkolną do Krakowa. Uczestników wycieczki można by podzielić na kilka grup wiekowych, a mimo to uczniowie utworzyli zgraną drużynę.

   W Krakowie wycieczkowicze mieli możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego uczniowie podziwiali renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską – symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunt (rzekomo, gdy się go dotknie spełniają się najskrytsze marzenia) i oglądać przepiękną panoramę miasta.

            Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, a także mieli okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się także odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. ulicą Floriańską kończącą się Barbakanem. Krakowski przewodnik Pan Krzysztof świetnie się spisał. W bardzo interesujący sposób i z humorem prowadził wycieczkę po uroczych zakątkach tego starego i pięknego grodu.

            Następnie uczestnicy przejechali pod Kopiec Kościuszki. Słoneczna pogoda sprzyjała wyjściu na szczyt Kopca i podziwianiu panoramy Krakowa. Widok ze szczytu zapierał dech w piersiach. Odwiedzili również umiejscowione w fortach u podnórza kopca muzeum figur woskowych. Figury te (bardzo realistyczne) przedstawiały postacie z naszej historii w charakterystycznym dla nich otoczeniu.

Dopiero późnym popołudniem nadszedł czas na obiadokolację i zakwaterowanie na nocleg w Łagiewnikach.   

            Drugi dzień wycieczki poświęcony był w większej części rekreacji. Po śniadaniu odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i grób Św. Faustyny. Nie lada wyczynem (szczególnie dla opiekunów) było wejście na wieżę widokową. Ci, którzy weszli na taras dla zwiedzających schodami, znajdujący się 46 metrów nad ziemią, pokonali 315 stopni! Pogoda piękna i znów wspaniałe widoki.

 Następnie uczniowie udali się do Ogrodu Zoologicznego, by podziwiać m.in. rzadko spotykane, chronione, czy zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Zwierzęta przygotowały uczestnikom piękne powitanie. Niedaleko bramy wejściowej czekały pawie, które majestatycznie przechadzały się po ścieżce i demonstrowały swe rozłożone, barwne ogony. Nieco dalej swe piękne, długie szyje prezentowały żyrafy. Oczywiście zainteresowanie i sympatię wzbudzały małpy, pingwiny, foki, drapieżne koty, antylopy, słonie, piękne egzotyczne ptaki i wiele innych.

Ostatnim punktem w programie wycieczki (i dla wielu najważniejszym) była aktywna rozrywka w Aquparku, gdzie wszyscy do syta mogli nacieszyć się  wodnymi atrakcjami, popływać, pozjeżdżać i zrelaksować się w jacuzzi.

            Późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do domu.

Opiekunowie wycieczki udzielają pochwały wszystkim jej uczestnikom od klasy IV sp do III gimnazjum.

Wycieczki z wami, drodzy uczniowie, to nie tylko nasza praca i obowiązek ale również przyjemnośćCool 

{gallery}krakow_2017{/gallery}