/ maj 24, 2017/ Aktualności

W dniu 5 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w specyficznym pokazie historycznym pt. „Historia i kultura wsi polskiej” przygotowanym przez grupę artystyczną „Sami Swoi”. Panowie, którzy w tym dniu zaprezentowali się przed publicznością w tradycyjnych strojach chłopskich, zapowiedzieli swój występ w następujący sposób: 

My, grupa Sami Swoi, kulturą wiejską zachwyceni

chcemy dać wam promyk wiedzy pośród świata cieni.

Tu niejeden gospodarz swą historię przedstawi,

każdego uczestnika opowieścią rozbawi.

Pokaże, zaprezentuje, przedstawi narzędzie,

którym kiedyś jego Pradziad pracował na grzędzie.

Pokaz grupy „Sami Swoi” to niesamowita, rzeczywista wędrówka do przeszłości. Cały program poruszał szereg różnorodnych zagadnień tematycznych. W odpowiednio przygotowanej scenografii grupa przedstawiła charakterystykę wiejskiej chaty, zaprezentowała tradycyjny strój chłopski na co dzień i od święta, opowiedziała o codziennych pracach gospodarzy, ginących zawodach, zwyczajach i wierzeniach.

Dzięki lekcji historii uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób wybierano miejsce pod budowę domu, dlaczego chaty malowano na kolor niebieski, do czego służyła izba biała, a do czego czarna, jaka była symbolika podkowy zawieszanej nad drzwiami chaty oraz co oznacza związek wyrazowy „smalić cholewki”.

Ponadto uczniowie poznali historię pieniądza oraz dawne zawody: kowala – rzemieślnika wykuwającego przedmioty z metalu, ceklarza, – pachołka miejskiego i mincerza – rzemieślnika wybijającego monety. Jeden z chłopców naszej szkoły przez chwilę sprawdził się w roli mincerza i samodzielnie wybił monetę dla wybranej koleżanki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również możliwość osobistego zapoznania się z kolekcją rekwizytów i narzędzi m.in. kołowrotkiem, cepem, sierpem, żelazkiem i hulajnogą z dawnej epoki.

Na zakończenie chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez artystów. Aplauz  publiczności zdobyły biegi w workach jutowych, w których zwyciężyła Ania Peryga z klasy V.

Występ grupy „Sami Swoi” bardzo podobał się zgromadzonej publiczności. Dzięki „żywej lekcji historii” uczniowie mogli zobaczyć, jak przed laty wyglądało życie na polskiej wsi.