/ marzec 20, 2017/ Aktualności

Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata.

Nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie, dlatego przedsięwzięcia w naszej szkole obfitują w działania rozwijające czytelnictwo wśród dzieci i uczniów. W celu przybliżania najmłodszym pięknej, polskiej literatury nauczyciele edukacji przedszkolnej organizują cykliczne zajęcia czytania bajek i dziecięcej poezji. Tym razem wspaniałą bazą były wiersze Jana Brzechwy, ukazujące świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta.

 

Czy lubicie słuchać opowieści?” „Taaaaak!” odpowiedziały chórem dzieci przedszkolne, uczestniczące w marcowych zajęciach czytelniczych. Panie wychowawczynie Ewa Sęk i Renata Tokarz pięknie czytały wiersze, a dzieci miały okazję wcielić się w różne zwierzęta, dokonując prezentacji czytanej postaci. Były żabki, renifer, miś, tygrys, papuga, lew, wilk, słoń i smok. Przedszkolaki były skupione, a przy tym świetnie się bawiły, pokonywały lęk i nieśmiałość przed występem. Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Leja przygotowała dla przedszkolaków zagadki czytane i rysowane, które dzieci  świetnie odgadywały. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, każde dziecko otrzymało książeczkę-kolorowankę.

To szkolne zaplanowane działanie: rozbudzanie od najmłodszych lat zapału do książek i czytania, dokładanie starań, by czytanie stało się przyjemną potrzebą. Rodzice i nauczyciele – reklamujmy czytanie własnym przykładem! Dlaczego? Ponieważ czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Dziecko słucha, rozumie i uruchamia wyobraźnię. Czytanie jest wielkie! Ono daje ogromną wiedzę ogólną, uczy myślenia, wartości moralnych, pobudza wrażliwość i empatię,  rozbudowuje słownictwo. Bardzo korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni i zainteresowań.  I jest dla wszystkich… i czytać każdy może. I wiele ważnych zalet czytania można tu jeszcze wymieniać, ale… Wystarczą chęci i książka!