/ marzec 14, 2017/ Aktualności

Dobra zabawa z matematyką w roli głównej w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy

 Marzec został ogłoszony miesiącem MATEMATYKI, a dzień13 marca 2017r. był dniem nietypowym. W ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Matematyki pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko” uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy mieli możliwość  odczuć, że matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Udział w grach, zabawach i konkursach matematycznych miał  zaplanowane edukacyjne cele:

 

  1. popularyzacja wiedzy matematycznej wśród jak najszerszego kręgu uczniów,
  2.  wzbogacenie słownictwa matematycznego,
  3. rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych,
  4. doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi, logicznego myślenia, prezentowania swojej wiedzy publicznie, czytania tekstów matematycznych,
  5. kształtowanie umiejętności współpracy w zespole i stosowania zasad zgodnej rywalizacji.

Dzień Matematyki skierowany był do wszystkich, nawet tych, którzy za matematyką zbytnio nie przepadają. Zadania nie wymagały specjalistycznej wiedzy matematycznej, a ich rozwiązywanie wyraźnie sprawiało uczniom przyjemność, przy tym niezbędny był otwarty umysł i odrobina sprytu.

 Klasy I II, III podzielone na trzy grupy z wypiekami na twarzy zmagały się z zadaniami testowymi, skądinąd nietypowymi, ciekawymi i osadzonymi w bajkowej scenerii. Zwycięska drużyna została nagrodzona szóstkami z matematyki. Poza tym wszyscy uczestnicy za zaangażowanie i „sportową” rywalizację otrzymali drobne upominki.  

 W klasach IV, V i VI rywalizowały cztery grupy (alfa – α, beta – β, gamma – γ i delta – δ). Duża część turniejowych zadań testowych dotyczyła liczenia pieniędzy i zagadnień związanych z codziennym życiem np. robieniem zakupów. Uczniowie przekonali się, że matematyka uczy zaradności i pokazuje, jak radzić sobie z problemami, a  wiedza, spryt oraz pomysłowość są kluczem do sukcesu. Konkurencja była bardzo wyrównana, o czym świadczyła  emocjonująca dogrywka. Sposób przeprowadzenia oraz ciekawe niestandardowe zadania powodowały ogromne emocje, a wszyscy uczestnicy oczekują podobnych zajęć w przyszłości.

 Nieco odmiany w nauce matematyki to inicjatywa nauczycieli, którzy czuwali nad całością przedsięwzięcia: w klasach I – III Elżbieta Kryń, Lucyna Pietrycha i Paweł Deryło, a w klasach IV – VI Krzysztof Leja, Elżbieta Darnia i Halina Kycia.

 Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl!

Dzień Matematyki został, z inicjatywy 4improve, wpisany do kalendarza świąt nietypowych oraz faktopedii

– 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki
– 12 marca – Dzień Matematyki
– 14 marca – Dzień liczby Pi

 Dzień Matematyki 2017 był wspaniałą okazją do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka, odbywał się  pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Zainteresowani testem mogą go pobrać klikając na link

https://docs.google.com/uc?authuser=0&id=0B8qcqaHRIWYbem16RVFOc1ZYWlE&export=download