/ marzec 14, 2017/ Aktualności

Część I wystawy pt. „Godło, barwy, hymn”

z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

w naszej szkole

Zapraszamy do wyjątkowej podróży poprzez symbole… Te mniej i bardziej znane, które na dłużej lub na stałe zostały osadzone w życiu ludzi i te przemijające wraz z czasami, które symbolizowały.

 O czym opowiada wystawa? O tym, co powinno być dla każdego Polaka także ważne – narodowej symbolice. Skąd wzięły się polskie barwy narodowe, godło i hymn oraz jakie były jego dzieje – tego można się dowiedzieć z prezentowanej w szkole ekspozycji.

  Wystawa „Symbole naszej historii”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie odtwarza historię najważniejszych symboli państwa i narodu polskiego. Szczególne miejsce w ekspozycji poświęcone zostało symbolice państwowości – godłu, fladze, barwom, hymnowi i znakom z nimi powiązanymi. Są one na tyle powszechne w naszym codziennym życiu, że czasem przechodzimy obok nich bezwiednie. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z ich genezą i historią. Na wystawie znalazły się też znaki, które stały się symbolami swoich czasów – godła, logotypy, odznaczenia, a nawet przedmioty…

Wystawie towarzyszą tematyczne zajęcia czytelnicze poruszające problematykę wydarzeń historycznych, symboli narodowych, uroczystości i świąt państwowych.

 Do obejrzenia wystawy zachęcamy w miesiącu marcu 2017 roku do Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy.