…człowiek zawsze może wstąpić na lepszą drogę – póki żyje …
H. Sienkiewicz
21 września odbyła się uroczysta gala podsumowująca dokonania uczestników konkursów, które zostały przeprowadzone w związku z ustanowieniem roku 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza.
Rok Sienkiewiczowski stał się wspaniałą okazją do przybliżenia uczniom barwnego życia pisarza, publicysty i podróżnika. Dla uczczenia Roku Henryka Sienkiewicza nauczyciele Szkoły Podstawowej zorganizowali szereg przedsięwzięć. Jednym z nich był konkurs ortograficzny dla klasy V i VI ph. „Z Henrykiem Sienkiewiczem za pan brat”. Dyktando było nie tylko sprawdzianem umiejętności ortograficznych uczniów, ale również okazją do poznania niezwykle bogatej biografii polskiego noblisty.
Uczniowie klasy II, III i IV mogli wykazać się umiejętnością pięknego pisania w konkursie kaligraficznym ph. „Pióro Henryka Sienkiewicza”. Kształt i proporcje liter, prawidłowość połączeń, rozmieszczenie tekstu sprawiały, że znane fragmenty utworów wybitnego twórcy zaczęły na nowo tętnić życiem w formie rękopisów.
Podsumowaniem działań upamiętniających Wielkiego Polaka był Szkolny Turniej Wiedzy ph. „Henryk Sienkiewicz znany i czytany”. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży o życiu, twórczości oraz działalności społecznej pisarza. W trakcie turnieju trzyosobowe drużyny zmagały się z przeróżnymi zadaniami konkursowymi takimi jak: krzyżówka, test wiedzy, układanie planu wydarzeń na podstawie lektury „W pustyni i w puszczy”, kreatywne myślenie, układanie puzzli i znajomość nowel wybitnego twórcy. Te grupowe działania pozwoliły uczniom rozwinąć swoje zainteresowania i umiejętności, a dodatkowo nauczyły ich jak ważną rzeczą jest współpraca.
Turniej stał się niewyczerpaną skarbnicą wiedzy o życiu i twórczości niezwykłego pisarza nie tylko dla uczestników konkursu, ale również dla obserwującej zmagania widowni. Konkurs odsłonił bogatą osobowość powieściopisarza, nowelisty, dziennikarza, Polaka wielbionego przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha; piszącego, jak sam mówił „ku pokrzepieniu serc”.
Organizatorkami powyższych przedsięwzięć były panie: Halina Kycia – nauczyciel j. polskiego i Małgorzata Leja – nauczyciel bibliotekarz.
Laureaci
- Szkolnekgo Konkursu Ortograficznego:
Jan Rzucidło
Patryk Rymarz
- Szkolnego Konkursu Kaligraficznego:
Natalia Buniowska
Izabela Kycia
Alicja Piskor
Martyna Staroń
Paweł Gorzelnik
Katarzyna Szpyt
- Szkolnego Turnieju Wiedzy
Natalia Karwan
Adrian Łazarowicz
Jan Rzucidło