/ październik 3, 2016/ Aktualności

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie „Etnobiznes dla mieszkańców Podkarpacia” realizowanym przez Muzeum Etnograficzne  im. F. Kotuli w Rzeszowie, dotowanego przez Narodowy Bank Polski.
Wszyscy  uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, młodsi uczniowie byli aktywni podczas questingu po wystawie „Nie wszystko złoto, co się świeci…”, a starsi łączyli edukację z zabawą  w grze planszowej „Chłopska szkoła biznesu”. Każdy uczestnik projektu otrzymał pakiet edukacyjny, a uczestnictwo w projekcie było nieodpłatne.

 

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało życie mieszkańców wsi w XIX i XX wieku i mogli je zestawić z czasami współczesnymi. Trudno było im uwierzyć, jak odpowiedzialną pracę musiały wykonywać dzieci i jakie kary stosowano za niedopełnienie obowiązków. Uczniowie poznali historię pieniądza oraz dowiedzieli się, co to jest „złoty reński”. Uprawa ziemi, hodowla zwierząt, jarmark, flis, różne rodzaje rzemiosła, pójście „na bandos”, „na służbę” czy na „ciesiołkę”, to tylko niektóre z dawnych sposobów zarabiania pieniędzy.

Wystawa, która była częścią projektu edukacyjnego pt. „Etnobiznes dla mieszkańców Podkarpacia” dotowanego przez Narodowy Bank Polski, także podejmowała temat różnorodnych sposobów zarabiania pieniędzy przez mieszkańców wsi w XIX i XX wieku. Odtworzenie życia wsi polskiej Galicji z tamtego okresu umożliwiły „Pamiętniki włościanina. Od pańszczyzny do czasów współczesnych” Jana Słomki – chłopskiego działacza; wójta Dzikowa. Z pamiątek po nim zachował się stary zegar, który Jan Słomka kupił jako pierwszy gospodarz we wsi. Fragmenty „Pamiętników włościanina” towarzyszyły uczniom podczas zwiedzania kolejnych etapów wystawy i podkreślały wiarygodność ekspozycji.

Wystawa „Nie wszystko złoto, co się świeci”, pozostając w korelacji z zajęciami edukacyjnymi, przedstawiała obrót ówczesnej waluty oraz źródła jej pozyskiwania. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem podziwiali pierwszą część wystawy poświęconą uprawie roli i hodowli zwierząt. Musieli przy tym wykazać się nie lada spostrzegawczością i pomysłowością, aby prawidłowo uzupełnić kartę konkursową. Następnie uczestnicy projektu obejrzeli wybrane formy zarabiania, wydatkowania i oszczędzania pieniędzy. Tutaj znowu liczył się każdy szczegół. Podrutowane garnki, cerowane czy połatane ubrania to podstawa oszczędzania w dawnych czasach. Nic dziwnego, że uczniowie natrafili na trudności związane z ustalaniem sposobów oszczędzania w XIX wiecznej wsi. Zdecydowanie łatwiejszym zadaniem okazało się zlokalizowanie miejsc, w których chłopi przechowywali pieniądze.

Na zakończenie wystawy wszyscy obejrzeli bogatą kolekcję monet, banknotów, biletów skarbowych, bonów i dokumentów notarialnych. Uzupełnieniem ekspozycji była wystawa skarbonek z całego świata i starych banknotów przedstawiających wsie m.in. w Chinach, Egipcie czy Indonezji.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodziły ze zbiorów własnych Muzeum oraz kolekcji prywatnych, wśród eksponatów znajdowały się przedmioty używane dawniej przez pracowników banków NBP  i PKO w Rzeszowie.

Na podsumowanie zajęć uczestnicy warsztatów ugruntowali swoją wiedzę rozwiązując test sprawdzający. Za aktywny udział w zajęciach każdy uczeń otrzymał pakiet edukacyjny.

W niezapomnianą pełną przygód podróż po historii galicyjskiej wsi zabrały nas panie Judyta Sos i Monika Zydroń, którym składamy serdeczne podziękowania.

Wyjazd do Rzeszowa był również okazją do bliższego poznania stolicy Podkarpacia. Uczestnicy wyjazdu podziwiali zabytkowe kamienice na rzeszowskim rynku, pomnik Tadeusza Kościuszki, rzeszowską studnię, spacerowali jednym z najważniejszych i najstarszych deptaków – ulicą 3 Maja. Następnie skierowali się w stronę Mostu Zamkowego na plac przy Alei Lubomirskich, gdzie znajduje się multimedialna fontanna. Wprawdzie wycieczkowicze nie mogli zobaczyć fontanny w całej okazałości z muzyką i światłem, ale mimo to miło spędzili czas, podziwiając jak woda radośnie tryska.