/ kwiecień 7, 2014/ Aktualności

W naszej szkole, w miejscu nauczania i wychowania opiekę medyczną pełni pogodna, uśmiechnięta i profesjonalna pani pielęgniarka Małgorzata Chmura. To ważna służba, ponieważ czuwa pani nad naszym zdrowiem i higieną, a to przecież życiowe priorytety. 

Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia obchodzone są 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony został w 1948 roku. Co roku obchodzony jest pod innym hasłem, a celem akcji w tym dniu jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej zaniedbane obszary i problemy
związane ze zdrowiem społeczeństw na świecie.

Dla nas jest to dzień, w którym zauważamy i cenimy starania, poświęcenie i zaangażowanie pracowników służby zdrowia.

Składamy naszej pani pielęgniarce i wszystkim pracownikom służby zdrowia życzenia zawodowej realizacji, docenienia odpowiedzialnej pracy na rzecz niesienia pomocy innym oraz codziennych radości i dużo, dużo zdrowia.

Bo wszyscy przecież wiemy, że zdrowie jest najważniejsze!

 

W tym roku motywem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia są choroby wektorowe.

Co to są wektory? Wektory  to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.Przykładem wciążgroźnej choroby pasożytniczej jest Malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar, natomiast w ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie Gorączki Denga, którejwzrost na przełomie 50 lat jest 30-krotny. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, Kleszczowe Zapalenie Mózgu, czy Boreliozę. A wektorami są m.in.: komary ,kleszcze, pluskwiaki, muchy.