/ marzec 21, 2014/ Aktualności

 Święto to zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO, a jego głównym celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Corocznie w Paryżu odbywają się główne uroczystości Światowego Dnia Poezji, a nasza szkoła włączyła się aktywnie w święto, chcąc popularyzować ten rodzaj twórczości. Uczniowie klasy III recytowali wiersze o Dąbrowicy napisane przed laty przez absolwentów szkoły, a  w bibliotece prezentowane były zbiory poetyckie znanych twórców literatury i naszych regionalnych, pani Aleksandry Janickiej oraz panów Stanisława Kornasiewicza i Wojciecha Ulmana. Nauczyciele przynieśli swoje najbardziej ulubione zbiory wierszy, wśród których znalazła się min. twórczość Wisławy Szymborskiej – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku, księdza Jana Twardowskiego, Antoniego Słonimskiego.

 

Rola twórczości poetyckiej we współczesnym świecie wydaje się nie jest aż taka wielka, jednak ważna dla pewnej grupy czytelników, którzy wypożyczają, czytają, a niekiedy i nawet tworzą wiersze. Szkolni twórcy poezji, laureaci konkursu pt. „Napisz wiersz o tematyce wiosennej” zostali nagrodzeni i wyróżnieni. Dzieci przedszkolne – Konrad, Maja, Eliasz i Kuba pokazali, jak wyobraźnia i wiedza w parze, potrafią być źródłem spontanicznej twórczości poetyckiej.

Dzieci oddziałów przedszkolnych z uśmiechami i wiosennymi wierszami na ustach ruszyły wspólnie z ekologicznymi Marzannami na wiosenny spacer.

Wszyscy uczniowie wzięli udział w zespołowej edukacyjnej zabawie „Mam kota na punkcie mleka”, w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej spożywanie mleka i jego przetworów, prowadzonej przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Konkurencje z zakresu odżywczych właściwości mleka i produktów mleczarskich, zasad racjonalnego odżywiania się, współzawodnictwo sportowo- rekreacyjne, konkurs „Jaka to melodia?”, projektowanie strojów „Pani Wiosny” i pokaz wiosennej mody, tworzenie „kociej galerii”, a przede wszystkim wspaniała rywalizacja grup kolejny raz pokazała, że można ucząc się jednocześnie dobrze się bawić.

Pierwszy dzień wiosny okazał się bardzo pracowity, a dzieci i uczniowie zostali obdarowani słodkimi niespodziankami, książeczkami i grami edukacyjnymi. Wyjątkową nagrodą dla uczniów za edukacyjne zmagania podczas wspólnego spaceru w poszukiwaniu znaków wiosny, były wspaniałe promyki słońca, tak bardzo przez wszystkich oczekiwanego.

Polecamy innym szkołom korzystać z naszych sprawdzonych wieloletnich doświadczeń, taka forma zajęć edukacyjnych też jest potrzebna. To się sprawdza i daje dzieciom radość. Uczniowie wiedzą, że również tego dnia warto być w szkole, bo jest ciekawie, wesoło, nienudno, a przy tym wszystkim atrakcyjnie i pożytecznie.