/ październik 8, 2013/ Aktualności

Kilkuset uczniów szkół podstawowych z Podkarpacia wzięło udział w finale konkursu „Moda na odblaski”, który odbył się 4 października 2013r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dzieci zaprezentowały pokazy odblaskowej mody, obejrzały spektakl teatralny i uczyły się zasad bezpieczeństwa na drodze, a reprezentacja Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy, jako jedna z 5 podkarpackich szkół uczestniczyła w finale konkursu. Organizatorem konkursu był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Odblask jest bardzo ważnym elementem stanowiącym o bezpieczeństwie. Może też być świetnym uzupełnieniem i dodatkiem do kreacji, co udowodniły dzieci z Dąbrowicy przygotowując specjalny pokaz mody w ramach policyjnej akcji „Moda na odblaski”. To ogólnopolski program skierowany do uczniów klas I- III szkół podstawowych, a polega na szerzeniu zainteresowania dzieci tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprawie znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i przedstawieniu przez dzieci w nieco odmienny sposób bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie mieli szansę pokazania, że noszenie elementów odblaskowych pomaga i może też być modne, przy równoczesnym zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wszyscy uczestnicy finałowego pokazu otrzymali nagrody rzeczowe, wśród których oczywiście nie zabrakło odblasków.

Nieoświetlony pieszy, widoczny jest w światłach reflektorów samochodu maksymalnie z odległości 30m., a taki pieszy nie daje szans sobie na przeżycie. Najmniejsze światełko, naklejka, element odblaskowy pozwala na zauważenie pieszego już z odległości 150 m, a kamizelka odblaskowa nawet z 300 m.

Prezentacja artystycznej koncepcji strojów promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym w wykonaniu uczniów klas I i II pod opieką pani Lucyny Pietrycha była wspierana przez pana Marka Latawca z Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.