/ październik 18, 2013/ Aktualności

„Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia” – te słowa Seneki były mottem spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej dnia 14 października 2013 r. w Dąbrowicy, gdzie nauczyciele, pracownicy obsługi i emeryci pracujący niegdyś w szkole z uczniami i rodzicami Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Dąbrowicy wspólnie spędzili wyjątkowy czas.

 

Dyrektorki szkół: Publicznego Gimnazjum Lucyna Pietrycha i Szkoły Podstawowej Małgorzata Leja wspólnie powitały wszystkich uczestniczących w święcie dąbrowickiej oświaty, życząc jak najwięcej dumy i radości z możliwości współuczestniczenia w tworzeniu przyszłości młodego pokolenia. Uczniowie pod kierunkiem pani Edyty Kusej i Justyny Serafin przygotowali radosny spektakl, który zyskał sobie aplauz publiczności.

W tym szczególnym dniu dla oświaty – Dniu Edukacji Narodowej – warto podjąć refleksję, kto, kogo i po co uczy? Codzienne spotykania w murach szkoły, spędzanie tu większości swojego czasu… nauczyciele, pracownicy obsługi – codzienna praca z młodymi ludźmi, zabieganie o to, by podzielić się nie tylko wiedzą, ale również swoim doświadczeniem. Stawianie wyzwań, inspirowanie do działania, zmuszanie do myślenia. W obecnych czasach walka o autorytet… A co w zamian? Słusznie wypracowany szacunek, wiele trudnych pytań, konieczność zmierzenia się z buntem – odwiecznym prawem młodości, czasami gorzkie słowa… Jednak efekt jest zawsze ten sam – dąbrowiccy absolwenci to ludzie, którzy radzą sobie w życiu, potrafią znaleźć swoje miejsce, swoją pasję, to dobrzy ludzie.

Uczymy się przecież dla życia… Nasi uczniowie pewnie dobrze wiedzą, że „wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić”.

Dziękujemy naszym uczniom za gotowość do inicjowania zmian, bo dzięki temu zawód nauczyciela nigdy nie staje się nudny. Dzisiejsze święto było dobrym momentem, by wyrazić dumę z tego, że wszyscy pracownicy szkoły mogą towarzyszyć naszym uczniom w Ich życiowej drodze. Bo przecież… tutaj są ścieżki, z których będziecie własne drogi wyprowadzać na przyszłość, na całe życie. To ważne na dziś i w perspektywie… W święcie dąbrowickiej oświaty uczestniczyli pan Tadeusz Kyć prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Kulturalno Oświatowych i Gospodarczych w Dąbrowicy organu prowadzącego Publiczne Gimnazjum w Dąbrowicy, pani Monika Goch przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej oraz pani Ilona Rodecka bibliotekarka Publicznej Biblioteki w Kuryłówce Filia w Dąbrowicy.