/ grudzień 20, 2023/ Aktualności

„Wszystko co dobre kiedyś się kończy” – Podsumowanie projektu „Detektywi historii. Szukamy lokalnego patrona.”

Wraz z ostatnimi dniami grudnia kończy się realizacja projektu realizowanego przez koło wolontariatu w naszej szkole   „Detektywi historii. Szukamy lokalnego patrona.”

Ostatnim działaniem projektowym była uroczystość środowiskowa „Wigilia Dąbrowicka”, na której podzieliliśmy się opłatkiem oraz zjedliśmy przepyszne pierogi i tradycyjne dania wigilijne przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Wigilię poprzedził wzruszający występ jasełkowy przygotowany przez przedszkolaków i klasy I – III. W spotkaniu brali udział wszyscy uczniowie szkoły, nauczyciele,seniorzy,panie bibliotekarki, panie z Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów śpiewaczy z Kolonii Polskiej i Dąbrowicy oraz przyjaciele naszej szkoły

Jak sama nazwa wskazuje głównym celem naszego projektu było znalezienie patrona szkoły. Jak przystało na prawdziwych detektywów i miłośników historii uczniowie nie ustawali  w staraniach by znaleźć osobę godną i zasłużoną dla naszej lokalnej społeczności.

Jak działaliśmy? Gdzie szukaliśmy?

Pierwszym punktem była zagroda ,,Międzyczas” w Szegdach. Miejsce o niezwykłym klimacie i historii. Tutaj uczniowie wzięli udział  w warsztatach historyczno- literackich zorganizowanych przez miejscową artystkę, panią Elżbietę Starzak oraz nadleśniczego z Nadleśnictwa Sieniawa, pana Janusza Starzaka. Przybliżyli oni nam sylwetkę znamienitego leśniczego Mariana Zwolińskiego oraz Józefa Zadzierskiego.  ps. „Wołyniak”.

Kolejnym wyzwaniem była podróż śladami pochodzącego z Kolonii Polskiej księdza Stanisława Szpetnara. Odwiedziliśmy Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, im. Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie. Jest to szkoła, która nosi imię tego naszego wybitnego krajana. Był on wielkim patriotą, walczącym o polskość w czasach zaborów, społecznikiem, budowniczym kościołów, bursy szkolnej, założycielem szkół i czytelni.

Następną osobą, której sylwetkę chcieliśmy poznać jest Jan Toth, bohater, żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej, obrońca miejscowej ludności polskiej,męczennik walki z komunizmem. Urodzony w Dąbrowicy, nieopodal naszej szkoły a niemal nieznany społeczności lokalnej. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej i gościliśmy dr Mirosława Surdeja, starszego specjalistę IPN, który wygłosił wykład poświęcony życiu i działalności Jana Totha.  

W ramach podsumowania opracowaliśmy i wydaliśmy broszurę informującą o historii szkoły w Dąbrowicy oraz o życiu i działalności  najważniejszych kandydatów na naszego patrona.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim za wsparcie w działaniach  projektowych. Realizacja  tego naszego przedsięwzięcia była możliwa dzięki Państwa pomocy i zaangażowaniu.