/ październik 31, 2023/ Aktualności

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu dla szkół „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” i wygrali nowoczesną, mobilną pracownię komputerową – 16 laptopów wraz z przenośną szafą zapewniającą możliwość ich przechowywania oraz zasilania, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor. Nowa pracownia niewątpliwie wzbogaci bazę dydaktyczną szkoły oraz przyczyni się do rozwoju umiejętności cyfrowych oraz technologicznych dzieci i młodzieży.

Konkurs został ogłoszony na początku czerwca i był skierowany do wszystkich szkół w Polsce; uczestnicy mogli rywalizować o pracownie komputerowe dla swoich placówek w trzech kategoriach wiekowych. Wspólnym motywem przedsięwzięcia była realizacja wyznaczonych, dotyczących cyberhigieny i cyberbezpieczeństwa, kursów internetowych oraz przygotowanie tematycznych prac.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań Urszuli Kotulskiej nauczycielki matematyki i informatyki oraz Haliny Kyci nauczycielki j. polskiego zrealizowali wskazane dla poszczególnych kategorii wiekowych kursy e-lerningowe, a następnie w oparciu o zdobytą wiedzę, tuż przed wakacjami, przygotowali trzy wymowne projekty (liczyły się tekst i grafika):

1. Internetowa szkoła słonia Spacjusza pt. „Internet to nie wszystko” (kat.1 kolorowanka),

2. Przygody Profesora N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu (kat. 2 plakat),

3. Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy (kat. 3 zdjęcie).

19 września podczas konferencji prasowej w Kobyłce minister cyfryzacji Jacek Cieszyński ogłosił i opublikował wyniki konkursu. Na liście zwycięzców (strona: https://ose.gov.pl/pkc), wśród zacnego grona laureatów, widnieje również – Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy. Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych zwłaszcza, że na konkurs nadesłano 3075 prac (nagrodzono 832).

Nasza szkoła zdobyła nagrodę w kategorii „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy.” Zdjęcie obrazujące zagrożenia w sieci, przykuwające uwagę hasło kampanii oraz sugestywny post dotyczący rodzajów cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed atakami w internecie, zapewniły nam spektakularny sukces. Wiedza, wysiłek, pomysłowość i zaangażowanie zostały nagrodzone.

Autorką hasła i postu jest Izabela Kycia (obecnie absolwentka naszej szkoły), ale gratulacje należą się wszystkim, którzy brali udział w poszczególnych konkursach, bo jak przekonywał w swoim wystąpieniu szef resortu cyfryzacji:

– Konkursy, takie jak ten przygotowany przez NASK, są wspaniałym narzędziem edukacyjnym. Atrakcyjne nagrody są tylko dodatkiem, bo prawdziwą wartość stanowi wiedza i nabycie nowych kompetencji, które umożliwią dzieciom i młodzieży sprawne – a przede wszystkim bezpieczne – poruszanie się w cyfrowym świecie.

22 października wygrana została oficjalnie potwierdzona przez organizatorów:

Szanowni Państwo,

jeszcze raz gratulujemy wygranej w konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. NASK PIB niniejszym informuje o planowanym dostarczeniu do Państwa szkoły Mobilnej Pracowni Komputerowej – nagrody w konkursie PKC.

Z poważaniem Zespół konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych.

Konkurs „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” został współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego organizatorem był Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.