/ październik 20, 2023/ Aktualności

„Szkoła dawniej i dziś”, czyli 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej.

W związku z tak pięknym jubileuszem państwowej instytucji oświatowej, uczniowie wraz z nauczycielami podjęli szereg inicjatyw. Jedną z nich było zorganizowanie w dniach 9 – 19 października wystawy dotyczącej dziejów szkoły.

Jak zmieniała się szkoła? Jak uczyli się pradziadkowie, dziadkowie, rodzice? Z jakimi wyzwaniami musieli się zmagać dawni nauczyciele i uczniowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na wystawie szkolnej „Szkoła dawniej i dziś”. W aurę dawnej klasy wprowadzały stare fotografie, świadectwa, regulaminy, czasopisma, podręczniki i książki nawet sprzed kilkuset lat.

W szkole naszych pradziadków nie było tabletów, laptopów, robotów, kolorowych podręczników, a nawet długopisów czy zeszytów w kratkę. Natomiast doskonale znano liczydła oraz wiszącą na ścianie, budzącą ogólny postrach dyscyplinę. Szkoła na przestrzeni dziejów nieustannie się zmieniała i dzisiaj trudno wyobrazić sobie naukę bez dostępu do sieci internetowej, monitorów czy tablic interaktywnych. Na wystawie zetknęły się ze sobą dwa światy – przeszłość ustąpiła miejsca współczesności i poza cennymi pamiątkami z dawnych lat uczniowie obejrzeli również zdjęcia przedstawiające współczesne wersje autorów lektur szkolnych wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Ekspozycja, która powstała w celu upamiętnienia 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów oraz nauczycieli i dla wielu z nich stała się inspiracją do poszukiwania informacji na temat dawnego życia szkolnego. Niesamowite wrażenie na zwiedzających wystawę wywarły, znalezione gdzieś na strychu i odkurzone, dawne pomoce naukowe: gramofon, maszyna do pisania, projektor filmowy oraz drobne pamiątki: pióra, kałamarze, tarcze, a nawet zeszyty szkolne.

W trakcie lekcji otwartych pt: „Jak to dawniej w szkole bywało, czyli historia szkoły w Dąbrowicy” uczniowie klas I-VIII zapoznali się z burzliwymi dziejami szkolnictwa w naszej miejscowości od czasów przedwojennych po współczesne oraz ciekawostkami na temat edukacji w minionych czasach. Uwagę słuchaczy przykuwały nie tylko interesujące opowieści, ale także fotografie dokumentujące budowę kolejnych budynków szkolnych, charakterystyczne dla dawnych czasów kroje fartuszków oraz kroniki szkolne, w których można było znaleźć swoich bliskich.

W aranżację szkolnej galerii włączyli się pasjonaci historii, rodzice oraz uczniowie, którzy odpowiedzieli na nasz apel i udostępnili na czas trwania wystawy cenne pamiątki rodzinne. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się odtworzyć niepowtarzalny klimat dawnej szkoły.

Serdecznie dziękujemy.

Organizatorki wystawy: dyrektor szkoły Joanna Serkiz i polonistka Halina Kycia.