/ maj 11, 2022/ Aktualności, Leśne Przedszkole

22 kwietnia to bardzo ważny dzień dla wszystkich mieszkańców naszej planety. To właśnie tego dnia Ziemia przypomina nam o sobie i prosi byśmy o nią dbali.

Dzieci z grupy przedszkolnej „Skrzaty” uczyły się jak Jej pomóc, by przez długie lata cieszyła nas swoim pięknem i dostarczała wszystko to, co jest niezbędne do życia. 

Na początek przedszkolaki poznały kilka ciekawostek na temat naszej planety, np. jak jest zbudowana, ile mamy kontynentów, ile soli jest w oceanach i czy w każdym z nich  jest jej tyle samo. Która rzeka  jest najdłuższa, a który szczyt najwyższy ….

Ziemia jest naprawdę niesamowitą planetą i jedyną, na której istnieje życie. Jednak niszczycielski wpływ człowieka, szybko to zmienia.  Dzieci miały okazję zobaczyć  jak bardzo ludzie krzywdzą swój DOM i siebie zarazem. Zobaczyły jak dużo jest śmieci na świecie, ile wód jest skażonych, jak wiele zbiorników  wodnych już zniknęło z powierzchni Ziemi i jak zanieczyszczane jest powietrze.

Maluchy same zaczęły szukać sposobów na to,  by to zmienić. I w ten sposób zrozumiały, że konieczne jest oszczędzanie energii elektrycznej, oszczędzanie wody czy segregacja śmieci.

Dzieci w trakcie zabawy poznały zasady prawidłowej segregacji odpadów – pomogły im w tym żarłoczne kosze, które należało prześwietlić latarką. Poznały też cykl wody dzięki czemu zrozumiały, jak istotną rzeczą jest jej oszczędzanie.

W czasie zajęć zrobiliśmy doświadczenie pn. „Kolorowy deszcz” – które bardzo podobało się przedszkolakom, a przy okazji mogły lepiej zrozumieć skąd bierze się woda w chmurach.

Na koniec każdy wykonał swoją Ziemię z papieru i bibuły.

Dzień Ziemi jest bardzo ważnym dniem i jesteśmy przekonani, że nie tyło 22 kwietnia,
ale każdego dnia w roku, powinniśmy dbać o NASZ WSPÓLNY DOM  jakim jest nasza planeta.