/ październik 7, 2021/ Aktualności

Początek października w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy upłynął pod znakiem wyjazdów edukacyjnych. Podróżowali uczniowie klas 4-8, ale i najmłodsi.

08.10.2021 r. klasy 1-3 wzięły udział w ciekawej wyprawie edukacyjnej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Klasztoru O.O. Bernardynów w Leżajsku. Wycieczka została zorganizowana przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia pn.”Poznaj Polskę”.

W kolbuszowskim skansenie uczniowie mieli możliwość poznania życia w dawnej wsi. Z dużym zainteresowaniem oglądali wnętrza chat, budynki gospodarskie i inne zabudowania znajdujące się na wsi, jak chociażby szkoła, młyn, wiatraki, kościół, czy gospoda. Wiele emocji wywołały warsztaty „W dawnej szkole”. Dzieci poznały wyposażenie klasy; dawne ławki, narzędzia pisarskie, tornistry, piórniki i inne rzeczy, jakże inne od tych współczesnych. Podejmowały próby pisania atramentem piórem ze stalówką oraz rysikiem na krzemionkowych tabliczkach. Z uwagą słuchały  opowieści pani przewodnik na temat dyscypliny i kar cielesnych stosowanych w dawnej szkole. Mieli okazję „wypróbować” jednej z nich, jaką było klęczenie na grochu.

Po zakupie pamiątek i smacznym obiedzie wycieczkowicze opuścili Kolbuszową i udali się do następnego miejsca jakim był Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku.

Mimo, iż zabytek znajduje się stosunkowo blisko naszej miejscowości, tak mało o nim wiemy. Przekonali się o tym uczestnicy wycieczki, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym miejscu kultu maryjnego, jego powstaniu i historii. Oglądali z bliska malowidła naścienne, bogato zdobione stalle, ołtarze; główny i boczne oraz znane i cenione w całej Polsce i Europie zabytkowe organy.

Wycieczka była okazją do niecodziennej wyprawy do przeszłości. Uzupełniała treści historyczne zawarte w podstawie programowej klas 1-3.

Podczas tej wyjątkowej wyprawy opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Zofia Frączek – Skwara, Ewa Sęk, Katarzyna Lipińska, Małgorzata Trestka oraz kierownik wycieczki – Lucyna Pietrycha.