/ maj 5, 2021/ Aktualności, Leśne Przedszkole

Ziemia to jedyna znana nam planeta, na której istnieje życie. Jedyne miejsce w całym wszechświecie gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny mają szansę na przetrwanie. Zanim człowiek tak mocno zaczął  w nią ingerować, zachwycała swym pięknem… I wciąż jeszcze może zachwycać, ale potrzebuje naszej pomocy. Każdy z nas z lubi mieć porządek w domu, a przecież Ziemia to nasz wspólny dom! Zadbajmy więc o nią!!!

22 kwietnia to dzień, który szczególnie zwraca naszą uwagę na potrzeby Matki Ziemi. Jednak święto to przypada tylko raz w roku, a to za mało, by  naprawić zło, które już jej wyrządziliśmy. Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy położona jest na przepięknym terenie, ponieważ jej najbliższym sąsiadem jest ogromny, a zarazem wspaniały las, gdzie dzieci mogą poznawać przyrodę z bliska. Spotkać tam można kolorowe kwiaty, różne gatunki drzew i grzybów. Dzieci mają szansę zaobserwować tam zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a także nauczyć się rozpoznawać głosy ptaków, które zawsze umilają nam spacery. Jednak oprócz pięknej przyrody , w naszych lasach możemy spotkać coś, czego nie powinno tam być – mowa tu o śmieciach. Puste butelki, papiery, puszki po napojach, reklamówki i wiele, wiele innych rzeczy, które niszczą nasz piękny, naturalny dom.  Ziemia i wszystko co jej dotyczy jest niezwykle ważna dla naszych przedszkolaków oraz ich rodziców, dlatego z taką ochotą podjęli wyzwania, które zostały im rzucone:

#Niech się zazieleni! – ludzie niszczą coraz więcej drzew i różnych innych roślin… Mówimy tym zabiegom STOP!!! Nie chcemy żyć wśród betonu! Dlatego sadzimy roślinki, by było pięknie i nie brakowało nam świeżego i czystego powietrza.

#Zbieraj śmieci! – spacery to dobra okazja, by choć troszkę posprzątać naszą Ziemię. Wiemy, że jednym wyjściem nie zmienimy za wiele, ale jeśli wejdzie nam w krew zbieranie śmieci, chociaż na jednym spacerze w tygodniu, możemy znacznie pomóc naszej kochanej planecie.

# Przyroda wokół mnie! – uwrażliwiamy nasze najmłodsze pokolenie na potrzeby przyrody i szukamy jej tam, gdzie ona pragnie żyć, a ludzie jej to utrudniają.

Wszystkie wyzwania zostały podjęte!!! Dziękujemy za to! Przedszkolaki sprzątały las i cały teren szkolny, sadziły roślinki i szukały oznak życia wśród betonu!!!

Oprócz tego, na zajęciach, wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych, dowiedziały się, jak ważne jest oszczędzanie energii elektrycznej oraz wody, dbanie o rośliny i zwierzęta, a także jak istotną sprawą jest segregacja śmieci.

Dbajmy o naszą planetę nie tylko raz w roku, w końcu to NASZ DOM!

Jak powiedział Wódz Seattle  „… Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi – to wiemy. Wszystko jest ze sobą złączone jak krew, co wiąże jedną rodzinę. Wszystko jest złączone. Co się przydarza Ziemi, przydarza się także synom tej Ziemi. To nie człowiek przędzie tkaninę życia, on jest w niej tylko małą nitką. Cokolwiek uczyni tkaninie, uczyni samemu sobie.”