/ listopad 8, 2019/ Aktualności, Lekcje z pasją

8 listopada  dzieci z grupy sześciolatków, dzieci z „Leśnego przedszkola” oraz część dzieci z klasy pierwszej i drugiej udały się na wycieczkę autokarową do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Celem wycieczki było poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, obserwacja odprawy bagażu i pobrania kart pokładowych, oraz obserwacja kontroli bezpieczeństwa. Zaraz po wejściu na lotnisko czekała na nas Pani przewodnik, która rozdała wszystkim uczestnikom specjalne przepustki.  Przedszkolaki miały okazje, dowiedzieć się czego nie należy wnosić na pokład samolotu, co zrobić aby odprawa przebiegała szybko i sprawnie. Obejrzały także rzeczy, których nie należy przywozić jako pamiątki z wakacji. Ogromnym przeżyciem dla dzieci było wejście na taras widokowy, skąd mogły obserwować startujący samolot.

Później udaliśmy się na spotkanie z Panami ze służby celnej, którzy opowiedzieli jak wygląda ich praca, oraz zaprezentowali umiejętności czworonożnych „celników”. Opieka i wyszkolenie psów jest bardzo trudne, ale psy świetnie odnajdują substancje niebezpieczne, które mogą znaleźć się w bagażu podróżujących osób. Następnie każdy z uczestników wycieczki przeszedł odprawę, kontrolę bezpieczeństwa.

Na samym końcu dzieci przywitali strażacy z Lotniskowej służby Ratowniczo-Gaśniczej, którzy zajmują się bezpieczeństwem na lotnisku oraz pasie startowym. Lotnisko posiada swoje wozy strażackie, oraz karetkę w razie nagłych wypadków lotniczych. Strażacy zademonstrowali dzieciom wyposażenie wozów strażackich oraz pokazali jak wygląda gaszenie płonącego samolotu.

Po zwiedzaniu Portu Lotniczego przedszkolaki wybrały się do sali zabaw „Kolorowy świat”, gdzie radośnie spędziły czas bawiąc się, a przy okazji rozwijając swoją sprawność fizyczną, oraz motorykę dużą i małą. Przedszkolaki zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do domów.

Dzięki wizycie w Porcie Lotniczym dowiedzieliśmy się nie tylko jak bezpiecznie
i bezproblemowo podróżować, ale również poznaliśmy pracę służb lotniskowych od kuchni. Dziękujemy wszystkim pracownikom lotniska za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę podczas wycieczki.