/ październik 19, 2018/ Aktualności

W dniach od 6 do 19  października uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy pod opieką nauczycieli: dyrektor Jadwigi Stopyra, Haliny Kyci, Krzysztofa Leja i Pawła Deryło przebywali na zielonej szkole w Ośrodku Fundacji ING Dzieciom w Wiśle.

            Pobyt w mieście Adama Małysza obfitował w ciekawe doznania i atrakcje. Poznaliśmy uroki Beskidu Śląskiego oraz ciekawe miejsca i wiadomości na temat dawnej wsi.

            Zielona szkoła jak sama nazwa wskazuje to również nauka. Nauka geografii, przyrody, kultury, j. polskiego, matematyki czy kaligrafii. Dużo wiadomości przyniosły uczniom wizyty w Leśnym Ośrodku Edukacji Leśnej w Istebnej, gdzie obejrzeli makiety i wystawy przedstawiające panoramę beskidzką z charakterystycznymi dla tutejszej przyrody gatunkami flory i fauny. W trakcie oglądania nasi podopieczni mogli posłuchać odgłosów lasu i zamieszkujących go zwierząt. W Chacie Kawuloka, gdzie mieści się ekspozycja muzealna prezentująca zabytkowe sprzęty gospodarstwa domowego oraz instrumenty muzyczne uczniowie z uwagą wysłuchali gawędy o dawnych czasach, gry na instrumentach pasterskich oraz poznali tajniki gwary górali śląskich. W Koniakowie w Centrum Produktu Regionalnego brali udział w warsztatach „Po nitce do kłębka”. Ponadto zapoznali się z kulturą beskidzkich pasterzy, degustowali sery owcze oraz samodzielnie wykonywali ozdoby z wełny. Zwiedzili również Wisłę, poznając najciekawsze zakątki stolicy Beskidu Śląskiego: Muzeum Beskidzkie, Galerię Trofeów Adama Małysza, Dom Zdrojowy, gdzie znajduje się czekoladowa figura Adama Małysza, hotel Gołębiewski, Zamek Prezydenta RP, skocznię, Park Przygód.

            Poza Wisłą zwiedzili także okoliczne miasta takie jak: Cieszyn, Bielsko – Białą, Szczyrk czy Ustroń. W Cieszynie uczestniczyli w warsztatach graficznych  zorganizowanych w Muzeum Drukarstwa. Po zajęciach zwiedzali to niewielkie urokliwe miasteczko spacerując po tzw. „Cieszyńskiej Wenecji”. Udali się nawet za granicę naszego kraju do czeskiego Cieszyna, gdzie podziwiali malowniczy Ratusz.

            W Szczyrku poznali historię jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Beskidzie Śląskim – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski oraz podziwiali Grotę Matki Bożej ze źródełkiem. W ustrońskim Parku Zdrojowym zachwycali się piękną fontanną solankową pełniącą funkcję tężni. Z jej dysz tryskała solanka nasycona cennymi minerałami niezbędnymi dla utrzymania dobrego zdrowia.

            Wielkich atrakcji dostarczył wyjazd do mieszczącego się w Bielsku – Białej Teatru Lalek „Banialuka”, gdzie uczniowie nie tylko obejrzeli spektakl „Księga dżungli”, ale również uczestniczyli w warsztatach teatralnych, zwiedzili pracownie, a nawet byli animatorami lalek na scenie.

            Niezwykłych wrażeń dostarczył wszystkim uczestnikom zielonej szkoły wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, skąd powędrowaliśmy do schroniska na Klimczoku. Cudowna, piękna, ciepła, jesienna pogoda sprawiła, że odbyliśmy wiele pieszych wycieczek szlakami górskimi, w trakcie których podziwialiśmy panoramę okolicznych miejscowości, pokonywaliśmy własne słabości i zdobywaliśmy wiedzę na temat Beskidu Śląskiego.

            Wycieczki dostarczyły uczniom wiele bezcennej wiedzy, powodując jeszcze większe zainteresowanie turystyką, kulturą danego regionu czy historią ludzi i miejsc.

            Trzeba podkreślić, że nawet zwykłe zajęcia szkolne były wspaniałą zabawą, a czas wolny czasem, w którym nie można było się nudzić. Wspólne śpiewanie, nauka tańca, oglądanie meczu, wieczory filmowe, dyskoteka, ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy na świeżym powietrzu, spacery oraz zakup pamiątek to tylko niektóre atrakcje, bo nie sposób wszystkiego wymienić. Dobrze, że obfite w wydarzenia dni kończyły się relaksem w grocie solnej.

            Niesamowite przeżycia, niezapomniane, pełne emocji chwile i wszystko to, czego doświadczyliśmy w ciągu tych dwu tygodni pozostaną na zawsze w pamięci uczniów i nauczycieli.