/ październik 22, 2017/ Aktualności

W dniu 6 października uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy pod opieką pań Haliny Kycia i Zofii Frączek Skwara wzięli udział w VI Festiwalu Techniki zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku. Nasi podopieczni z dużym zainteresowaniem oglądali wystawy i pokazy przygotowane przez starszych kolegów prezentujących różne zawody i specjalności. Zwiedzający stanowiska pokazowe mogli m.in. poznać działanie robota przemysłowego, frezarki CNC, sterowników mikroprocesorowych, obejrzeć skonstruowane przez uczniów drony, łaziki marsjańskie i roboty mobilne, a nawet samodzielnie sterować robotami wykonanymi przez kolegów z technikum.

 

            Mikroskopy z wodnym światem oraz owadami, wyjątkowa wystawa o bioróżnorodności, niespotykane eksperymenty chemiczne, piękny, a zarazem wzbudzający strach pyton, wielki ptasznik – pająk lubiący dzieci, magiczne odgłosy lasu, zwierząt i dzikich pól przyciągały uwagę młodych odkrywców świata nauki i techniki oraz zachęcały do dalszej wędrówki wśród licznych stanowisk. Zwiedzający dowiedzieli się na czym polega lustrzana symetria oraz przekonali się, odbywając lot symulacyjny, co widzi i czuje pilot szybowca. Prawdziwe oblężenie przeżywały stoiska związane z przedmiotami elektronicznymi, mechatronicznymi i elektrycznymi, gdzie uczniowie pod opieką starszych kolegów mogli poeksperymentować oraz przeprowadzić doświadczenia. Ogromną popularnością cieszyły się również stanowiska gastronomiczne, fryzjerskie, hotelarskie, a także pokazy akrobatyczne w wykonaniu uczniów technikum.

            Jedną z głównych atrakcji stanowiły samochody nauki jazdy, sprzęt rolniczy oraz wojskowy. Chłopcy byli pod dużym wrażeniem, zwłaszcza, że mogli obejrzeć maszyny nie tylko z zewnątrz, ale także wejść do środka, a nawet wypróbować ich działanie.

Należy dodać, że wszyscy byli zachwyceni możliwością samodzielnego kierowania samochodem na placu manewrowym.

            Wyjazd do ZST w Leżajsku niewątpliwie przyczyni się do rozwoju zainteresowań naszych uczniów przedmiotami przyrodniczymi, matematycznymi oraz technicznymi. Nauka połączona z zabawą na pewno zaowocuje w przyszłości i na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków. {gallery}fest_nauki_2017{/gallery}