/ maj 24, 2017/ Aktualności

,,Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” – Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI w. wzorem dla Europy / współczesnej Europy”.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w wojewódzkim  konkursie wiedzy historycznej pod hasłem „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” – Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI w. wzorem dla Europy / współczesnej Europy”. Organizatorami konkursu byli:

– Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów
– Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
– Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy

Celem konkursu było promowanie wiedzy o „Złotym Wieku” w dziejach Polski / Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz Unii Europejskiej, której częścią jest Polska. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej i gimnazjów.

Pierwszy etap konkursu polegał na samodzielnym rozwiązaniu krzyżówki dotyczącej Unii Europejskiej i przygotowaniu pracy pisemnej na temat historii państwa polsko-litewskiego (Rzeczpospolitej Obojga Narodów) w XVI w. Miło nam poinformować, że uczennice klasy VI Natalia Karwan i Małgorzata Gajewska doskonale poradziły sobie z tym zadaniem  i zakwalifikowały się do II etapu tego konkursu.

Drugi  etap konkursu odbył się w piątek 28 kwietnia 2017 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie,  w formie 90 minutowego testu i  dotyczył  zagadnień:

1. Dzieje państwa polsko-litewskiego (Rzeczpospolita Obojga Narodów) w XVI w.

2. Narodziny i rozwój Unii Europejskiej. Polska w Unii Europejskiej.

 Wymagał od uczniów szerokiej i gruntownej wiedzy z dziedziny geografii, historii, kultury, sztuki, struktur Unii Europejskiej. Toteż  z wielka radością informujemy, że  obydwie dziewczynki doskonale poradziły sobie z tymi zagadnieniami i pięknie reprezentowały nasza szkołę. Natalia Karwan została laureatką I miejsca tegoż konkursu, a Małgosia Gajewska finalistką. Jest to ogromne osiągnięcie uczennic w tak przecież prestiżowym konkursie wojewódzkim. Dziewczęta włożyły ogrom pracy w rzetelne i gruntowne przygotowania, spędziły wiele godzin nad opracowaniami historycznymi związanymi ze  ,,Złotym  Wiekiem” w naszej historii oraz nad współczesnymi zagadnieniami dotyczącymi Unii Europejskiej. Zdobyta wiedza, oprócz uznania w konkursie na pewno zaprocentuje na dalszym etapie edukacji. Jeszcze raz uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice przygotowywała Elżbieta Darnia, nauczyciel historii.