/ marzec 29, 2015/ Aktualności

Co roku, dnia 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzone jest święto książek skierowanych do najmłodszych czytelników. To dzień upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i uświadamiania rodzicom jak ważne jest dla dobrego rozwoju naszych pociech częste obcowanie z książką.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Celem organizatorów było rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, dlatego na patrona tego święta wybrano znanego na całym świecie baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena, który właśnie 2 kwietnia urodził się. Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. Do zadań gospodarza należy zaprojektowanie plakatu wraz z mottem i rozesłanie go do innych krajów.

 

W tym roku oficjalnym koordynatorem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania  jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi.

Tekst tego przesłania, w tłumaczeniu Anny Onichimowskiej, znajduje się tutaj http://www.ibby.pl/files/icbd_motto2015.pdf

Hasłem przyświecającym tegorocznym obchodom jest „Radość z książek ogarnia świat”.

 Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w „Edukacji z książką” i poznają jej dzieje na przestrzeni wieków. W bibliotece odbył się szkolny etap „IV Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania”, którego głównym organizatorem jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Finaliści etapu szkolnego Maciej Dynowiec z klasy II i Mikołaj Kusy z klasy V pięknie czytali w Bibliotece Pedagogicznej.

Przekaz Mikołaja spotkał się z uznaniem jury konkursowego i znalazł sie na III miejscu w województwie. Znaleźć się wśród najlepszych, to wspaniałe osiagnięcie naszych uczniów – gratulacje!

Czytanie rozwija umysł dzieci i młodzieży, wpływa na język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy życiowe i system wartości. Ważne słowa Henryka Sienkiewicza warto wziąć sobie do serca… „Kto weźmie książkę do ręki, albo się czegoś nauczy, albo się ubawi, albo zaśnie… w każdym przypadku skorzysta!”.