/ luty 27, 2014/ Aktualności

22 lutego w 1814 r. przyszedł na świat, a 200 rocznica urodzin Oskara Kolberga w naszej szkole miała uroczysty i ludowy charakter.

W zamierzeniach szkolnych edukacyjnego przedsięwzięcia w ramach Roku Kolberga mamy na celu promowanie zarówno samej postaci wielkiego etnografa, jak i autentycznej kultury ludowej. Tego dnia odbyło się spotkanie zespołów reprezentujących klasy IV, V i  VI. Edukacja i rozrywka miały bardzo wyjątkowe zabarwienie folklorystyczne, a wszystkie działania uczniów w drużynach były inspirowane kultura ludową – skarbnicą inspiracji.

 

Wzorowane na ludowych były stroje, dziewczęta zaplatały sobie wzajemnie warkocze, wszyscy wspólnie przygotowywali stoły ozdabiając je szydełkowymi serwetkami, a bibułkowe kwiaty wplatali w wiklinowe koła. Szydełkarstwo, bibułkarstwo i wikliniarstwo to przecież rękodzieło ludowe, współcześnie coraz bardziej popularne.  Był turniej wiedzy „Oskar Kolberg – ojciec nauki o kulturze ludowej”, krzyżówka z Oskarem,  układanki wzorowane na glinianych ptaszkach i kogutkach – spotkanie ubarwiała muzyka ludowa Kapeli „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 1994 i 2007 roku.

Jak na huczne urodziny przystało był i tort urodzinowy, specjalnie ozdabiany kolorowymi kwiatkami. Uczestnicy edukacyjnej zabawy z pasją i zaangażowaniem poznali i poszerzyli wiedzę na temat Oskara Kolberga, jego działań, twórczości i czasów, w których żył. Stali się tak, jak Oskar twórczymi poszukiwaczami informacji, a poznając tradycję – miejmy żywą nadzieję –  będą odtwarzali ją w codziennym działaniu.  Postać Kolberga stała się dla naszych uczniów żywą inspiracją do spędzania czasu nietypowo, pożytecznie, ciekawie.

Tak było w naszej wsi… Utrwalił Oskar Kolberg – odtwarzamy my.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ z TEGO WYDARZENIA