14 lutego inaugurowano szkolny cykl Spotkań z ciekawymi… ludźmi, opowieściami, zdarzeniami, pasjami… , które rozpoczął Wojciech Ulman – podkarpacki poeta, fotograf, malarz… człowiek twórczy.
Celem zaplanowanych spotkań bibliotecznych dla szkolnej społeczności jest ukazanie roli słowa i jego wartości w bezpośrednich kontaktach międzyludzkich, ukazanie jak ważny i potrzebny jest rozwój zainteresowań, pasji i podjęcie twórczych działań oraz rozbudzenie w dzieciach wrażliwości estetycznej i wyobraźni.
Będą to spotkania, podczas których każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i czymś pozytywnym się „zarazi”.
Pan Wojciech Ulman był miło zaskoczony, bo nasi uczniowie przygotowali dla gościa, dzieci oddziałów przedszkolnych, uczniów klas I – III i IV – VI i nauczycieli recytowaną prezentację utworów samego autora. Spotkanie z naszym gościem było ciekawe, bardzo spontaniczne i składało się z kilku elementów: recytacja wierszy z tomików „Małe piękne światy”, „Ufoludki”, „Modlitwa fotografa”; scenka dramowa odtwarzanej przez uczniów w reżyserii samego autora, prezentacji autorskich makrofotografii, zagadki fotograficzne i konkurs wiedzy z nagrodami dla ciekawych świata, wywiad z panem Wojciechem oraz ekspozycja prac obrazów do powstającej powieści o Atlantydzie. Wszystko ubarwione ciekawymi opowiastkami z życia szkolnego, rodzinnego, artystycznego, przyrodniczego i otaczającej nas rzeczywistości widzianej oczami człowieka twórczego.
Oto kilka zapisów sporządzonych w trakcie spotkania, będących myślami, wypowiedziami i refleksjami Wojciecha Ulmana:
– Mój proces twórczy przebiega bardzo różnorodnie… Nigdy nie jest tak, że siadam i piszę. Jak piszę wiersze? Leżę na kanapie, oglądam telewizję i nagle przychodzi myśl, natchnienie. Bywa tak, że napiszę wtedy nawet dwa, trzy wiersze.
– Pisząc książki korzystam z wyobraźni, ze zdjęć, obrazów… Piszę w zeszycie, trochę bazgrolę, a potem przepisuję moje teksty do komputera i dokonuję poprawek.
– Jeżeli coś się robi, to trzeba to robić dobrze, z pasją. Wtedy jest łatwiej i wychodzi człowiekowi.
– Choć dużo pracuję i życie nie jest łatwe, to staram się cieszyć każdą chwilą.
– Mam smutki… staram się jednak o nich nie rozmyślać. Najlepsza odskocznią i radą na wszelkie troski życia, to wiedzieć po co i dla kogo się żyje.
– Ważne jest mieć, coś co daje nam radość. Dla mnie ważne jest, że piszę by sprawiać radość innym, piszę dla waszej radości.
– Trzeba marzyć, a marząc trzeba wierzyć w marzenia – wtedy one się spełniają.
– Miłość to sens naszego istnienia. Być dobrym dla kogoś to też wymiar miłości.
Walentynkowe spotkanie biblioteczne „nie tylko o miłości” odbyło się w grupach wiekowych, dla których pan Wojciech miał przygotowane i dostosowane do wieku scenariusze zajęć.
Po dziecięcych uśmiechach, uczniowskim zaangażowaniu i aktywności w trakcie oraz z refleksji zasłyszanych po spotkaniu można powiedzieć, że taka forma szkolnego działania się sprawdza. Na zakończenie uczestnicy spotkania ustawili się w kolejce po autografy i zdjęcia z panem Wojciechem Ulmanem.