/ maj 7, 2024/ Aktualności

233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Była to druga na świecie i pierwsza  w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany. Autorami Konstytucji 3 Maja byli m.in.: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i  Stanisław Małachowski. W dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem narodowym. Należy również pamiętać, że poprzedza je równie ważna uroczystość – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Szkole Podstawowej w Dąbrowicy odbyła się z tych okazji uroczysta akademia. Uczennice klasy III i IV zaprezentowały piękny taniec z flagami oddający cześć naszym barwom narodowym, uczniowie klasy IV w iście teatralnym stylu  przenieśli nas do wydarzeń z XVIII wieku. Była to wspaniała lekcja historii dla uczniów naszej szkoły. Występ uświetniły piękne i wzruszające pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów uczennic klasy IV, V i VI.

Akademię przygotowały panie: E. Darnia, U. Kotulska, K. Lipińska, E Sęk i pan P. Deryło. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie działający w kółku wokalnym prowadzonym przez panią M. Trestka.