/ październik 20, 2022/ Aktualności

Wycieczka uczniów klas 1-3 do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

20 października grupa uczniów z klas 1-3 wraz z opiekunami: Panią Zofią Frączek-Skwara, Panią Lucyną Pietrychą, Panią Małgorzatą Trestką, Panią Katarzyną Lipińską oraz Panem Januszem Pęcakiem wybrali się na wycieczkę do Stalowej Woli i Nowej Dęby.

Pierwszym punktem wycieczki była lekcja muzealna dotycząca archeologii i czasów prehistorycznych.  Uczniowie wcielili się w rolę archeologów, poznali specyfikę ich pracy oraz mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć eksponatów znalezionych na pobliskich terenach. Następnie każdy uczestnik wycieczki podczas warsztatów wykonał sakiewkę z czasów Mieszka I. Zadanie nie było łatwe, jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nim bez większych problemów. Każda sakiewka była niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju, ozdobiona kolorowym sznureczkiem i koralikami.  Wykonywanie sakiewki to zarówno doskonały pomysł do przybliżenia uczniom dawnych czasów, ale także świetne ćwiczenie motoryki małej, koncentracji uwagi oraz współpracy między dziećmi.

Po zjedzeniu pysznego obiadu dzieci wybrały się do miejsca w którym święta Bożego Narodzenia trwają cały rok. Wchodząc do Muzeum Bombki Choinkowej już od progu czuć magię świąt. Uczniowie zostali oprowadzeni po wystawach gdzie znajdowały się bombki z różnych części świata. Następnie mogli zobaczyć jak powstaje bombka zanim trafi do sprzedaży (dmuchanie bombki, srebrzenie, malowanie). Na sam koniec zostało najprzyjemniejsze zadanie: dekorowanie bombki według własnego pomysłu. Każde dziecko za pomocą pędzla, kleju i mnóstwa kolorowego brokatu wyczarowało jedyną i niepowtarzalną ozdobę choinkową.

Wycieczka okazała się świetnym sposobem integracji uczniów klas 1-3,   dostarczyła wielu cennych wrażeń oraz wpłynęła na rozwijanie inwencji twórczej i sprawności manualnej. Każdy uczestnik wycieczki wrócił do domu z bagażem wspomnień, ale również z personalizowaną bombką, która na pewno ozdobi każdą choinkę podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

K.L.