/ czerwiec 7, 2020/ Aktualności, Biblioteka

Dziś, jak na porządnego bibliotekarza przystało opowiem Wam o… czytaniu. Nie, nie, nie, nie będzie nudno. Pisarze to przecież niewątpliwie… ludzie. I to ludzie, którzy mają pewnie niedoskonałości, słabości, a nawet wady!

 

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”
(Umberto Eco)

 To chyba najbardziej znane powiedzenie o czytaniu książek. A kim jest jego autor?

Umberto Eco to jeden z najsłynniejszych naukowców i pisarzy XX wieku. Jego pierwsza powieść Imię róży (1980 r.) stała się jednym z największych bestsellerów w historii literatury”. Jest to kryminał, którego fabuła toczy sie w średniowieczu. I uwierzcie- trzyma w napięciu od pierwszego wersu do ostatniego. A ekranizacja z główną rolą Seana Connery’ego zachwyca, zniewala i nie pozwala zapomnieć.

Do jego najważniejszych publikacji przetłumaczonych na język polski należą: Dzieło otwarte, Pejzaż semiotyczny, Lector in fabula, Superman w literaturze masowej.

Może pokusicie się o przeczytanie najsłynniejszej książki tego autora? O czym jest „Imię róży”? Wydarzenia dzieją się w XIV wieku. Do opactwa benedyktynów przybywa uczony franciszkanin,  który ma pomóc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Niestety,  dochodzi do kolejnych morderstw. Wszystkie ślady prowadzą do  klasztornej biblioteki. A w pomieszczeniach biblioteki, tworzą prawdziwy labirynt można  zabłądzić, albo nawet – jak krążą słuchy – postradać zmysły.

Ciekawostki z życia Umberto Eco:

 • Był bibliofilem. Jego księgozbiór liczył 50 tys. książek
 • Doktor Honoris Causa ponad 30 uczelni, w tym kilku polskich

źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/autorzy/70/Umberto-Eco

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
(Wisława Szymborska)
                                                                       

Co wspólnego może mieć nasza Noblistka z Andrzejem Gołotą, skrzydełkami z KFC, Bolesławem Leśmianem i komputerem? Nie wiecie? Koniecznie przeczytajcie to, co dla Was przygotowałam.

Wisława Szymborska, polska laureatka Nagrody Nobla z 1996 r., poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), dama Orderu Orła Białego.

A jednak! Zapraszam do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami z życia Noblistki, po więcej możecie sięgnąć dzięki linkowi zamieszczonemu pod materiałem

 • Opublikowała 350 wierszy, które zostały przetłumaczone na 50 języków.
 • Stworzyła nowe „gatunki literackie”: lepieje, altruiki, odwódki np. „Lepiej mieć życiorys brzydki niż tutejsze jadać frytki”, – na pewno nie dotyczyło to frytek z KFC!
 • Lubiła pikantne skrzydełka z KFC. Dostała nawet voucher, dzięki któremu mogła się w nie zaopatrywać za darmo w każdym ich lokalu.
 • Uważała, że szuflada to najważniejszy mebel w domu! Samo jej wynalezienie przyrównywała do odkrycia … koła!
 • Komputery nie robiły na niej żadnego wrażenia. Swoje wiersze pisała na starej maszynie do pisanie używając do tego pożółkłych kartek. Nieobce było dla niej również zapiski w notesie, który zawsze miała przy sobie.
 • Uwielbiała boks, a ściślej pięściarza Andrzeja Gołotę.

Do najbardziej znanych jej utworów należą: Nic dwa razy, Niektórzy lubią poezję, Cebula, Utopia, Pierwsza fotografia Hitlera, Rozmowa z kamieniem (trochę prywaty – jest to również mój ulubiony wiersz Szymborskiej),

Źródło: https://ciekawostki.online/ciekawostki/41/o-wislawie-szymborskiej/

 

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”
(Kartezjusz)

Kartezjusz (Rene Descartes) żył w latach 1596 – 1650.

I któż tak pięknie mógł powiedzieć o czytaniu? Humanista? Historyk? Otóż, Kartezjusz był filozofem i matematykiem. Bardzo dbał o swój wygląd – nosił niezwykle modną wtedy perukę nie tylko dlatego, że był łysy!

Jest również autorem innego bardzo znanego zdania, które jest istotą głoszonej przez niego teorii filozoficznej : „Cogito ergo sum”, czyli „Myślę więc jestem”

źródło: https://www.edukator.pl/kartezjusz,3557.html

 

„Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca.”
(Kornel Makuszyński)

Makuszyński (1884 -1953) to najbardziej poczytny pisarzem w Polsce na początku XX wieku.   Jego książki dla młodzieży „120 przygód Koziołka Matołka”, „ O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Awantura o Basię”, „Szaleństwa panny Ewy”, „Panna z mokrą głową” i in. Rozbijają nawet najtwardsze serca. Ciepło, szacunek dla drugiego człowieka, miłość… To wszystko znajdziemy w jego książkach. A najlepsze jest to, że znajdują się w szkolnej bibliotece i można je po prostu przeczytać! Makuszyński pisał nie tylko dla dzieci.

Ciekawostki z życia pisarza:

 • Podczas I wojny światowej został zesłany w głąb Rosji
 • Brał udział w powstaniu warszawskim czynnie oraz pisząc do prasy powstańczej.
 • Po powstaniu wyjechał do Zakopanego, gdzie spędził resztę swojego życia
 • Po roku 1945 był szykanowany, przez pewien czas wprowadzono także zakaz publikacji jego tekstów.
 • W ciągu swojego życia wydał ponad 40 dzieł

Źródło: https://zyciorysy.info/kornel-makuszynski/

 

Subiektywny przegląd najciekawszych cytatów o książkach i czytaniu:

 • „Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.” (przysłowie chińskie)
 • „Książki są lekarstwem dla umysłu” (Demokryt)
 • „Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka.” (Antoine de Saint-Exupéry)
 • „Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów” – Amo Jones
 • „Każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce” (Kornel Makuszyński)
 • „Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała” (Richard Steele)
 • „Czytanie – to jedna z bram do wolności” (Robert Escarpit)

Joanna Serkiz