/ październik 31, 2019/ Aktualności

Kolejny nasz gość, pani Magdalena Mierucka, mama Emilki, zawitała do nas z Kicią Kocią. Kicia Kocia to bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej dla najmłodszych czytelników. Tytułowa rezolutna kotka wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odważnie odkrywa świat i uczy się najważniejszych zasad w codziennym życiu.

„Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!” wraz ze swoim przyjacielem Packiem przekonują się, że uśmiech ma wielką moc. Na spacerze mówią z uśmiechem napotkanym osobom „Dzień dobry” i zauważają, że wszystkim natychmiast poprawia się humor. Postanawiają jak najczęściej się uśmiechać i mówić ludziom miłe rzeczy.

„Kicia Kocia sprząta” – bawi się lalkami, potem klockami i wyciąga bardzo dużo rzeczy. Może jeszcze pobawi się w sklep Ale dzwoni Pacek i proponuje wyjście na plac zabaw. Mama się godzi, tylko przedtem Kicia Kocia musi posprzątać. Nie bardzo wie, od czego zacząć. Kicia Kocia musi nauczyć się sprzątać.

„Kicia Kocia nie może zasnąć”. Po mile spędzonym dniu przychodzi czas spania. Kicia Kocia myje zęby i przebiera się w piżamkę. Ale gdy leży już w łóżeczku, nie może zasnąć. Boi się ciemnego pokoju. Razem z mamą sprawdzą, czy aby na pewno w domu nie czai się jakiś potwór.

Gdy myślę o tej serii na plan pierwszy wysuwa się fakt, że to książeczki edukacyjne. W każdej części przygód Kicia Kocia uczy małego czytelnika czegoś nowego. Od mycia rąk przed pracą w kuchni i jedzeniem, przez uważanie na gorące garnki i piekarnik czy ogólnie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa (…) Jest zatem edukacja. I to taka – przy okazji. Są powtórzenia, wyliczenia, proste zdania – wszystko, co lubią maluchy. (…) Są sympatyczne, wyraziste ilustracje,prosta fabuła każdej z opowieści niesie ze sobą głębokie przesłanie i wskazówki dzieciom i ich opiekunom. Widząc reakcję przedszkolaków na opowieści o Kici Koci, z całego serca mogę polecić te książeczki wszystkim rodzicom.