/ czerwiec 1, 2018/ Aktualności

1 czerwca uczniowie klas I – VII pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Skansen w Kolbuszowej to urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Prezentują kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś tereny północnej części obecnego województwa podkarpackiego.

Nasi uczniowie zwiedzili dawne charakterystyczne dla XIX wiecznej wsi chłopskie chaty lasowiackie, wiatraki, spichlerze, kuźnię oraz szkołę sprzed 100 lat. Następnie podziwiali ciekawą ekspozycję zabawek ludowych wykonanych przez pana Stanisława Naroga. Największym i jednym z najcenniejszych obiektów w Parku Etnograficznym jest pochodzący z 1842r. kościół pw. Św. Marka Ewangelisty. Ogromne zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła informacja, o odbywających się po dzień dzisiejszy Mszach Św. w rycie liturgicznym trydenckim.

Podczas wycieczki uczniowie brali udział w zorganizowanych zajęciach warsztatowych: „Ene, due, rabe… – dawne gry i zabawy”, to zajęcia skierowane dla najmłodszych uczestników wycieczki. Przy jednej z zagród dzieci uczyły się tekstów wyliczanek, rymowanek oraz zasad wielu gier i zabaw, o których nie pamiętają nawet ich rodzice. Nieco starsi uczniowie poznali prace polowe i gospodarskie oraz narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża. Podczas warsztatów „Ziarnko do ziarnka – znaczenie chleba w tradycji” poznali ciekawe zwyczaje związane z wypiekiem chleba, degustowali świeżutki wiejski chlebek z masełkiem, a na zakończenie własnoręcznie upiekli proziaki. Uczniowie klasy VI i VII dowiedzieli się jak ciekawie było „W dawnej klasie”. Były to zajęcia o szkolnych przyborach do nauki,, a także o kleksach, i „ćwiczeniach cielesnych”. Podczas zajęć, siedząc w dawnych ławkach szkolnych, nasza młodzież miała okazję na własnej skórze przekonać się jak to dawniej w szkole bywało.

Pogoda sprzyjała, było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wobec tego dzień upłynął bardzo miło, a wycieczka była udana.