/ grudzień 3, 2017/ Aktualności

11 listopada 1918 roku, to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Tego dnia po 123 latach niewoli Polska zrzuciła kajdany, przybrała biało – czerwone barwy i  powróciła na mapy świata. Stało się to możliwe dzięki patriotyzmowi, poświęceniu, bohaterstwu wielu znanych, a także anonimowych naszych przodków. To właśnie im poświęcony został montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy.

 Szkolne obchody Święta Niepodległości odbyły się 14 listopada. W niezwykłą wędrówkę po kartach historii naszego narodu zabrały zgromadzoną społeczność szkolną uczennice klasy VII – konferansjerki: Małgorzata Gajewska i Eryka Król.

Uczniowie przypominając o ważnych narodowych wydarzeniach, w otoczeniu pięknej, wymownej scenografii, po mistrzowsku deklamowali utwory patriotyczne i śpiewali, legionowe piosenki. Świąteczny, patriotyczny nastrój uroczystości spotęgowany został poprzez występ uczniów klasy III, którzy machając biało – czerwonymi chorągiewkami, wykonali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

W akademii wzięły udział również dziewczęta z gimnazjum, które zaśpiewały kilka piosenek.

            Na zakończenie Pani dyrektor Jadwiga Stopyra podziękowała uczniom za zaangażowanie w przygotowanie akademii i przypomniała całej społeczności szkolnej o randze Narodowego Święta Niepodległości, zwracając szczególną uwagę na to, jak ważna jest pamięć o przeszłości i jej bohaterach.

            Uroczystość, podczas której młodzież szkolna mogła w obrazowy sposób poznać polską drogę do niepodległości oraz poczuć atmosferę, jaka panowała w tych szczęśliwych dla Polaków dniach, była wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu.

{gallery}niepodleglosc_2017{/gallery}