/ maj 12, 2023/ Aktualności

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki różnych typów z całej Polski intensyfikują działania, by dotrzeć do coraz większej rzeszy czytelników i użytkowników.

Intensyfikacja działań nastąpiła również w naszej szkole, gdzie biblioteki szkolna i gminna połączyły swe siły, by uczcić to nietypowe święto, a tym samym zachęcić młodych ludzi do jak najczęstszego korzystania z księgozbiorów bibliotecznych.

Tegorocznej imprezie towarzyszyło hasło „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”. Z historią święta i wartościami płynącymi z korzystania z biblioteki zapoznała uczniów pani Zofia Frączek – Skwara – bibliotekarz szkolny. Natomiast pani Joanna Serkiz – dyrektor szkoły zaprezentowała zgromadzonym różne rodzaje pisma oraz pokazała, jakie formy miały pierwsze książki.

Potem na scenę wkroczyli uczniowie, którzy nie tylko eksponowali ciekawe, niekonwencjonalne kostiumy, ale dodatkowo kierowali do publiczności pytania dotyczące postaci literackiej, za którą się przebrali. Jury (Panie: Joanna Serkiz, Ilona Rodecka, Zofia Frączek – Skwara) miało pełne ręce roboty; wybór zwycięzców był niesłychanie trudny. Interesujące, niezwykle kreatywne prezentacje sprawiły, że publiczność doskonale bawiła się, próbując swych sił w odgadywaniu zagadek. Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała pani Halina Kycia.

Następnie uczniowie klas IV – VI spotkali się w Gminnej Bibliotece Publicznej Filia w Dąbrowicy, gdzie Pani Ilona Rodecka – bibliotekarka przeprowadziła konkurs wiedzy pod hasłem „Z biblioteką poszerzamy horyzonty”. Zróżnicowane zadania oraz zespołowa rywalizacja niewątpliwie przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat biblioteki i książek. Nagrody w tym konkursie zostały ufundowane ze środków Gminnej Biblioteki Publicznej.

Mamy nadzieję, że wspólne działania bibliotekarzy i polonistów przyczynią się do rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Laureaci konkursu na najciekawsze przebranie – kl. I – IV:

Milena Malinowska – kl. III
Franciszek Kłos – kl. I
Oliwia Mazur – kl. I
Diana Mierucka – kl. I
Nina Kusa – kl. II
Emilia Mierucka – kl. II

Laureaci konkursu na najciekawsze przebranie – kl. V – VIII:

Magdalena Goch – kl. VII
Sabina Mierucka – kl. V
Oliwier Otręba – kl. V
Magdalena Bodak – kl. V

Konkurs wiedzy „Z biblioteką poszerzamy horyzonty” – laureaci:

Sabina Mierucka – kl. V
Magdalena Bodak – kl. V
Aleksandra Król – kl. V
Karol Buniowski – kl. V
Wiktoria Frel – kl. VI
Milena Otręba – kl. VI
Olga Buniowska – kl. IV