/ listopad 7, 2022/ Aktualności, Leśne Przedszkole

W roku szkolnym 2022/2023 w grupie 5 i 6–latków realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „Zabawa w spokojny umysł”.

W ostatnich latach coraz więcej dzieci i młodzieży boryka się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Nie wszystkie potrafią sobie poradzić ze zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi (pandemia, wojna), presją otoczenia, samotnością i ograniczoną liczbą kontaktów społecznych.

Innowacja ma na celu rozwój emocjonalno – społeczny dzieci ze szczególnym zaakcentowaniem umiejętności rozpoznawania, rozumienia, akceptowania i radzenia sobie z emocjami z wykorzystaniem prostych ćwiczeń oddechowych oraz innych technik Mindfulness.

Mindfulness, czyli uważność to szczególny rodzaj uwagi skierowanej na chwilę obecną, odczucia pojawiające się w ciele oraz obserwację otoczenia.

Regularnie ćwiczona uważna samoobserwacja umożliwia przerwanie nawykowego błędnego koła, w którym często bezwiednie reagujemy na pojawiające się wewnętrzne i zewnętrzne bodźce. Oddech i inne proste ćwiczenia pozwalają na wybór reakcji nawet u małych dzieci. Już sama świadomość stanu emocjonalnego („jestem zdenerwowany”, „jestem smutny”, „cieszę się”), nazwanie go  i zaakceptowanie otwiera przestrzeń do przeżywania każdej chwili w pełni i zauważenia, że mamy wybór w kwestii reakcji na to, co nam się przydarza.

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą jako stały element dnia. Termin realizacji innowacji: od października 2022 r. do czerwca 2023 r.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z realizacji pierwszych zadań innowacyjnych.