/ wrzesień 6, 2022/ Aktualności

6 września w piękne, słoneczne przedpołudnie w auli Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy odbyła się niecodzienna uczta duchowa. Tego dnia uczniowie i pracownicy placówki przyłączyli się do kampanii społecznej – organizowanej pod patronatem Prezydenta RP – Narodowe Czytanie 2022, by odkrywać klasykę polskiej literatury.

W tym roku podczas jedenastej już odsłony ogólnopolskiej akcji popularyzującej czytelnictwo interpretowane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Opublikowane dwieście lat temu wiersze zabrzmiały na nowo, ukazując niezwykłość polskiego romantyzmu.

Spotkanie z perełkami rodzimej literatury rozpoczęła pani dyrektor Joanna Serkiz, która w swym wystąpieniu zachęcała społeczność szkolną do zgłębiania wybitnych dzieł i niezbadanych tajników epoki romantyzmu.

Podczas wspólnego czytania uczestnicy akcji przenieśli publiczność do przepełnionego fantazją, uczuciowością i tajemniczością świata ballad. Na początek wybrzmiał utwór „To lubię”, który zgodnie z założeniami romantyzmu zabrał odbiorców do pełnego duchów i upiorów nękających podróżnych nawiedzonego miejsca. Zasady ludowej moralności, gdzie każdy czyn musi wiązać się z karą, wypływały z ballady „Rybka”, zaś przepełniony głębią uczuć romans „Kurhanek Maryli” opowiadał o uczuciach trzech osób rozpaczających po śmierci młodej dziewczyny. Jednak największą uwagę zebranych przykuł wiersz „Powrót taty”, który wzruszał niezwykłą potęgą modlitwy. Na zakończenie chętni uczniowie naszej szkoły: Julia Kubaj, Sabina Mierucka i Szymon Sadlej brawurowo zaprezentowali przepełnioną humorem balladę „Pani Twardowska”. Tak duże zróżnicowanie czytanych utworów ukazało piękno i bogactwo rodzimej poezji.

Dopełnieniem szkolnej odsłony Narodowego Czytania było stemplowanie pamiątkową pieczęcią uczniowskich zeszytów oraz interpretowanie wybranych ballad na lekcjach j. polskiego. Wspólna lektura ojczystej literatury była wspaniałą przygodą intelektualną po fascynującym świecie romantyzmu.