/ wrzesień 14, 2020/ Aktualności

8 września – w piękne, słoneczne popołudnie przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy uczniowie klas VI – VIII wraz z nauczycielami tradycyjnie przystąpili do kampanii społecznej popularyzującej wybitne dzieła literatury polskiej – Narodowe Czytanie 2020.

W tym roku podczas dziewiątej już odsłony ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo interpretowany był dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, by w efekcie skoncentrować się na postawach, i czynach bohaterów oraz obnażyć ludzkie słabości i wady.

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Zgodnie z przesłaniem prezydenta tegoroczna kampania czytelnicza zintegrowała placówki oświatowe i kulturalne położone na terenie naszej gminy. Decyzją pani wójt Agnieszki Wyszyńskiej odczytanie dramatu odbyło się bez publiczności, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, natomiast interpretacja fragmentów „Balladyny” została nagrana w poszczególnych miejscach, a następnie zmontowana i udostępniona zainteresowanym instytucjom w postaci filmu.

W przedsięwzięciu gminnym udział wzięli: Wójt Gminy Kuryłówka – Pani Agnieszka Wyszyńska,
dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie
• SP w Kuryłówce
• SP w Brzyskiej Woli
• SP w Dąbrowicy
oraz dyrektor, pracownicy GOK i GBP w Kuryłówce.

Tym samym wybitne polskie dzieło zjednoczyło wszystkich czytających, a obecnie jednoczy i będzie jednoczyć słuchaczy rozmyślających nad postawami dwóch sióstr Aliny i Balladyny.
Mamy nadzieję, że różnorodne i oryginalne sposoby odczytania arcydzieła polskiego romantyzmu staną się źródłem czytelniczej satysfakcji i skłonią do refleksji.

Zobaczcie jak wyglądało Narodowe Czytanie 2020 w Dąbrowicy (i nie tylko) – akty I, II, III, IV, V >>>