/ luty 21, 2020/ Aktualności

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999r. po to, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata oraz pokazać jak ważna jest mowa ojczysta.

            W dniach 17-21 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzony był w naszej szkole Tydzień Języka Ojczystego. Miał on służyć promocji języka narodowego, krzewić kulturę języka poprzez naukę i zabawę oraz uświadomić uczniom, jak ważne jest posługiwanie się piękną polszczyzną w życiu codziennym. Przygotowania do tego święta rozpoczęły się już wcześniej – wykonaniem tematycznej gazetki okolicznościowej. W holu szkoły pojawiły się plakaty przygotowane przez uczniów kl. VI, które przypominały rodowód języka polskiego, przedstawiały ciekawostki językowe oraz przypominały zasady poprawności językowej. Ciekawe cytaty – złote myśli o „ojczyźnie – polszczyźnie” zachęcały do zgłębiania rodzimej literatury.

            Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole to nie tylko praca nad tym, jak dbać o piękno języka narodowego, ale również różnorodne działania i konkursy, wzbudzające zainteresowanie poprawną polszczyzną. Quiz wiedzy o j. polskim „Czy znasz język ojczysty?” pozwolił wyłonić szkolnych mistrzów j. polskiego, natomiast krzyżówki, rebusy i łamańce językowe uświadomiły młodym ludziom, że warto ratować rodzime słowa.

            Dodatkowo uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie „Związki frazeologiczne to bułka z masłem”. Uczestnicy zabawy podczas przerw odczytywali i wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych ukrytych na niewielkich ilustracjach w różnych miejscach szkolnego korytarza. Zabawa była doskonała, nawet nauczyciele zaangażowali się w działania i wspólnie z uczniami poszukiwali właściwych rozwiązań.

            Tygodniowe zmagania uczniów zakończył turniej wiedzy o j. polskim. Wszyscy chętni uczniowie i pracownicy szkoły odpowiadali na pytania z literatury, nauki o języku i ortografii. Zabawa cieszyła się dużą popularnością, o czym świadczyły długie kolejki. Emocje sięgały zenitu! Każdy mógł powtórzyć wiadomości z j. ojczystego lub sprawdzić swoją wiedzę, a za prawidłową odpowiedź otrzymać cukierka.

            Obchody Międzynarodowego Tygodnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. 21 lutego nastąpiło podsumowanie działań, w tym dniu dyrektor szkoły pani Jadwiga Stopyra wraz z organizatorką przedsięwzięcia panią Haliną Kycia wręczyły zwycięzcom nagrody. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że j. polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.