/ grudzień 20, 2019/ Aktualności

Okres Bożego Narodzenia to czas radosnego świętowania – kolędowania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń a także czas przedstawień ukazujących wydarzenia, które miały niegdyś miejsce w Betlejem. Jasełka w naszej szkole są zawsze wyjątkowe i niepowtarzalne. Tak samo było i tym roku szkolnym.

20 grudnia sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Dąbrowicy wypełniona była po brzegi, bowiem w tym dniu odbyło się szkolne spotkanie opłatkowe. Uroczystość swą obecnością zaszczycili pani Agnieszka Wyszyńska – Wójt Gminy Kuryłówka, pan Leszek Połeć – dyrektor GOK w Kuryłówce, pracownicy szkoły, emeryci i rodzice.

            Spotkanie rozpoczęła pani Jadwiga Stopyra – dyrektor szkoły przywitała zaproszonych gości, a następnie w krótkim wystąpieniu przypomniała symbolikę Bożego Narodzenia i znaczenie tego niezwykłego wydarzenia w życiu każdego człowieka.

            W zaczarowany, magiczny klimat świąt wprowadziły wszystkich zebranych przepiękne pastorałki w wykonaniu dzieci z grup przedszkolnych oraz „Taniec śnieżynek” przygotowany pod kierunkiem pani Anny Kłos. Następnie zgodnie z tradycją uczniowie klas V-VIII przypomnieli wszystkim zebranym biblijną historię narodzin małego Jezuska. Było tradycyjnie – obok Maryi i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, śpieszących do szopki pastuszków i monarchów oraz panującego wówczas okrutnego króla Heroda. Pojawiły się też diabełki, które próbowały namówić dusze ludzkie do złego, w czym skutecznie przeszkodzili im aniołowie. Całość spektaklu przeplatana była emanującymi ciepłem, miłością, a także świąteczną radością kolędami i pastorałkami.

            Gra młodych aktorów była pełna prostoty, szczerości i otwartości, uczniowie z wielkim przejęciem odgrywali swoje role dbając, o prawdziwe przeżycie betlejemskiej nocy. Nad działaniami artystów oraz oprawą muzyczną do spektaklu czuwała pani Halina Kycia, zaś piękna tematyczna scenografia powstała pod kierunkiem pani Joanny Serkiz.

            Po jasełkach zebrani wysłuchali fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Następnie po wspólnej modlitwie, w atmosferze pełnej miłości i życzliwości wszyscy dzielili się opłatkiem – symbolem zgody i pojednania – życząc sobie radosnych Świąt Bożego Narodzenia, i szczęśliwego Nowego Roku. Dzień ten pomógł wszystkim otworzyć się na miłość nowo narodzonego Chrystusa.