/ grudzień 27, 2017/ Aktualności

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy, magiczny okres, z którym wiąże się szereg pięknych tradycji i zwyczajów. Tradycją Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy są coroczne jasełka, które przenosząc nas w czasy narodzin Chrystusa, wprowadzają niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Nie inaczej było i w tym roku. 22 grudnia sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi, bowiem w tym dniu odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe szkolnej społeczności z przybyłymi gośćmi, nauczycielami emerytami, rodzicami i pracownikami.

Bożonarodzeniowy czas świętowania został zainaugurowany przez dzieci z oddziałów przedszkolnych, które radosnymi pastorałkami, oznajmiły, że nadchodzą święta i trzeba spieszyć do Betlejem.

            Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klas III – VII, którzy „przenieśli” zgromadzoną publiczność ponad dwa tysiące lat wcześniej do niewielkiego, judzkiego miasteczka, w którym narodził się oczekiwany przez wszystkich Syn Boży. Było tradycyjnie – obok Maryi i Józefa nie zabrakło pięknie śpiewających aniołów, śpieszących do szopki pastuszków i monarchów oraz panującego wówczas okrutnego króla Heroda. Pojawiły się też diabełki, które próbowały namówić dusze ludzkie do złego, w czym skutecznie przeszkodzili im aniołowie. Przedstawienie przeplatane było kolędami i pastorałkami.

            Jasełka zaprezentowane przez uczniów pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Puentą biblijnej historii stały się słowa pastorałki: „Spójrz na Jezusa”.

            Gra młodych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Nad działaniami artystów czuwały panie: Halina Kycia i Joanna Serkiz. Opiekę nad wokalistami sprawował pan Mateusz Pęcak, a tematyczna dekoracja powstała pod kierunkiem pani Zofii Frączek – Skwara.

            Na szkolnej scenie zaprezentował się również zespół wokalny „Sonik” (uczniowie klas III – IV) przygotowany przez panią Karolinę Rozlazły – instruktorkę GOK w Kuryłówce.

            Po jasełkach zarówno uczniowie jak i zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń dyrektor Szkoły Podstawowej Jadwigi Stopyra, dyrektor Publicznego Gimnazjum Lucyny Pietrycha, dyrektor GZOS w Kuryłówce Małgorzaty Leja, księdza proboszcza Stanisława Sroki i księdza wikarego Witolda Capłapa.

{gallery}oplatek_2017{/gallery}