/ grudzień 18, 2016/ Aktualności

                                                             Akordeon to jest to, co przedszkolaki lubią najbardziej! Muzyka – bodźcem słuchowym, który wymusza aktywność dziecięcą. 

Bardzo miła niespodzianka spotkała dzieci z oddziałów przedszkolnych – na zaproszenie dyrektor szkoły Małgorzaty Leja dzieci odwiedził Adrian Kyć, absolwent Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowicy, który pięknie gra na akordeonie. Na początku gość naszej szkoły przedstawił dzieciom wygląd i działanie instrumentu, opowiedział też o zasadach gry na nim.

W części muzycznej odbył się mini – quiz Jaka to melodia? – dzieci odgadywały tytuły zagranych piosenek i kolęd. Najwięcej jednak frajdy przyniosło namacalne oglądanie instrumentu włącznie z próbami dźwiękowymi. Nie zabrakło treści matematycznych: przedszkolaki liczyły ilość białych i czarnych klawiszy. Na pytanie, ile jest ich razem, Piotruś Gajewski z grupy starszaków podał bezbłędną odpowiedź. Policzono także ilość głosek w nazwie akordeon. Na zakończenie odbył się wspólny mini – recital kolęd granych przez Adriana. Być może w niedalekiej przyszłości grono akordeonistów znacznie się powiększy, gdyż większość dzieci zgłosiło chęć nauki gry na tym instrumencie.

Adrianowi bardzo serdecznie dziękujemy, za podjęcie wyzwania i ukazanie dzieciom dźwięków muzyki z ciekawej i wciągającej do muzycznej zabawy strony.

Celem spotkania było przybliżenie pasji muzykowania najmłodszym i zarażenie ich miłością do muzyki. Wierzymy, że wpłynie to pozytywnie i twórczo na ich przyszłość, ponieważ muzyka odgrywa znaczącą rolę w rozwoju dziecka również na etapie przedszkolnym.

Naukowo jest udowodnione, że muzyka ma wpływ na samopoczucie, rozwój i osobowość dziecięcą. Badania dowodzą, że kontakt z muzyką w przedszkolu powoduje powstawanie ważnych połączeń nerwowych w mózgu dziecka, które nie powstałyby innym sposobem. Muzyka jest bodźcem słuchowym, który wymusza aktywność mózgu, świetnie wpływa na koncentrację uwagi, wzrost kreatywności, zdolność zapamiętywania i uczenia się, ułatwia naukę czytania i pisania, a nawet podwyższa motywację u dzieci.

Oczywiste więc jest, że talenty muzyczne należy rozwijać, a nasze przedszkole stwarza możliwości, pokazuje wzorce i sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci.