/ grudzień 14, 2016/ Aktualności

Dzieci są aktywne, lubią poznawać, tworzyć, odkrywać. Żywiołem dzieci jest zabawa. Nauczyciele twórczo ukierunkowali żywiołową aktywność dzieci i wpisali ją w proces dydaktyczny, służący ich rozwojowi. Takie założenia przyświecały edukacyjnemu przedsięwzięciu, a oddziały przedszkolne i klasy I – III wzięły udział w szkolnych obchodach Dnia Jabłka. Głównym celem podjętych działań było podniesienie świadomości dzieci w zakresie zdrowego żywienia oraz zachęcanie do spożywania owoców i ich przetworów jako źródła witamin. 

Podczas dnia z jabłkiem w roli głównej uczniowie poznali historię jabłka, uczestniczyli m.in. w zabawach tematycznych, plastycznych, muzycznych i przyrodniczych. Układali hasła dotyczące spożywania jabłek; w oparciu o wiersz ,, Entliczek – pentliczek” tworzyli nowe słowa; śpiewali kanon do słów utworu „Jabłka” i wykonywali „jabłkowe buźki”. Dużo frajdy oraz uciechy sprawił konkurs polegający na jak najszybszym zjedzeniu połówki jabłka ułożonego na talerzyku (bez pomocy rąk).  Dzieci poznawały właściwości odżywcze i zdrowotne jabłek, a zdobyte wiadomości miały okazję zaprezentować podczas rozwiązywania Quizu. 

Dzień w „smakowitej” atmosferze minął również przedszkolakom, którzy dostarczyli swoim rodzinom miłych wrażeń. Prezentacje rymowanek i wspólne śpiewanie piosenek były dla przedszkolaków nie lada  przeżyciem. Współzawodnictwo, rozgrywki, aplauz, praca zespołowa i zabawy plastyczne to działania, które ukierunkowane były na wszechstronny rozwój dzieci, a przede wszystkim pobudzały emocje i dawały radość. Na szkolnym stole pojawiły się oczywiście jabłka w różnym wydaniu, była szarlotka, „jabłkowe chipsy” i sok jabłkowy.

W trakcie zajęć i zabaw nauczyciele zachęcali dzieci już od najmłodszych lat do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu ich zdrowotnych i odżywczych walorów.

 „Nawet jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.  W myśl tej idei coroczne Święto Jabłka wśród wychowanków przedszkola w Dąbrowicy miało za zadanie przybliżyć wiadomości na temat wartości odżywczych jabłek oraz  uświadomić dlaczego warto włączyć je do codziennej diety. Nauka przebiegała zaś w atmosferze radości ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa. Dla najmłodszych przedszkolaków Święto Jabłka było okazją do pierwszego publicznego występu przed zgromadzoną widownią – rodzicami. Grupa 3 i 4 latków zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt.: „Entliczek – pentliczek” oraz piosenkę „Lecą jabłka z drzewa”. Starsze przedszkolaki przedstawiły wierszyki o jabłkach oraz piosenkę : „Małe czerwone jabłuszko”. Po krótkiej części artystycznej nadszedł czas na konkursy, quizy, zagadki i prace plastyczne. Przedszkolaki podzielone na grupy czerwonych, zielonych i żółtych jabłuszek aktywnie uczestniczyły w zorganizowanych zadaniach konkursowych a na zakończenie ochoczo zabrały się do ozdabiania jabłek wykonanych z masy solnej. Następnie wszyscy zgromadzeni uczestnicy zostali zaproszeni do degustacji jabłkowych przysmaków. Przy jabłkowym stole można było skosztować zarówno słodkości takich, jak szarlotka czy rolada z jabłkami, ale również zdrowej wersji chipsów – w postaci suszonych jabłek oraz kompotu jabłkowego i surówki jabłkowo -marchewkowej.

I wszyscy mieli raźne minki, bo zjadali witaminki!