/ sierpień 18, 2016/ Aktualności

3 września 2016 roku odbywa się 5. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy czytali historyczną powieść Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis” o początkach chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim.

Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie kolejny już raz organizuje dla uczniów, rodziców i lokalnej społeczności wspólne głośne czytanie.

 http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/nc2016/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=3887

 

 Plan czytelniczego przedsięwzięcia: odczytanie przesłania prezydenta RP zachęcającego do uczestnictwa w akcji, nota biograficzna Henryka Sienkiewicza, o „Quo Vadis” słów kilka, głośne czytanie powieści przez uczniów, pracowników szkoły, rodziców, nauczycieli i gości, gazetka edukacyjna, ekspozycja książek, dyktando ortograficzne i krzyżówka, warsztaty kaligraficzne „Pióro Henryka” – wszystkie działania z Henrykiem Sienkiewiczem w roli głównej.

 Akcja czytelnicza będzie realizowana przez Szkołę Podstawową z Publicznym Gimnazjum w Dąbrowicy, Radą Rodziców, Biblioteką Publiczną Filia w Dąbrowicy, świetlicą środowiskową w Słobodzie, Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Kolonii Polskiej i Ochotniczą Strażą Pożarną.

To szkolne i środowiskowe przedsięwzięcie czytelnicze w Roku Henryka Sienkiewicza, w którym również świętujemy 170. rocznicę urodzin pisarza, 120. rocznicę pierwszego wydania „Quo Vadis” i 100. rocznicę śmierci noblisty.

 W dobie rozwoju kultury i techniki włączamy się do promocji czytelnictwa i chętnie czytamy, zwracamy uwagę na ciągłą potrzebę dbałości o piękną polszczyznę i wzmacniamy poczucie wspólnej tożsamości. Książka jest nadal jednym z najważniejszych środków pogłębiania i zdobywania wiedzy, kształtowania osobowości dziecka i wychowania do wartości.

 „Quo Vadis” to powieść historyczna, która w latach 1895-1896 została opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”, a następnie wydana w formie druku zwartego. Premiera „Quo Vadis” odbyła się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

 Zapraszamy do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu w Dąbrowicy.

Czytamy 3 września 2016 roku od godziny 1000.